Türkiyede neden kültür milliyetçiliği uygulanmalıdır

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 17 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Türkiyede neden kültür milliyetçiliği uygulanmalı

  İlmi icaplara ve gerçeklere dayanan müsbet milli kültür ve sanat anlayış ve sevgisinin en ücra köydeki vatandaşlara kadar bütün milletimize mal edilmesi için, devlet elindeki bütün yayın organlarından ve öğretim kuruluşlarından her an program çerçevesinde devamlı olarak faydalanılması lazımdır.

  Millet vasfına layık bir cemiyet olmadan ''mili kültür'', kültürsüz ve kültürden mahrum olarak da ''millet'' olunamaz.Millet olma vasfında bir cemiyet, bir milli kültür birliğidir. Bunun için her şeyden önce devlet, hükümet, parlamento seviyesinde bir ''millet ve milliyet'' bir ''milli kültür'' lüzum ve zaruretinin idraklere hakkadilmesi gereklidir.

  Meclislerinde, iktidar paylaşımı sıralarında, ''Kültür Bakanlığını hangi parti alsa olur!'', ''Bu koltuğa kim olsa oturur!'' diye düşünülen bir memlekette bir siyasi kaosda milli birlikten bahsedilmesi imkansızdır. Yurdun bölünme tehlikesinden kurtarılması, sokaklarımızın anarşistlerden ve soygunculardan temizlenmesi, ''milli kültür'' anlayışının yayılmasına, bunda birleşilmesine, bütün vatandaşlarca ''kültür milliyetçiliği'' fikrinin nefislere ve vicdanlara sindirilmesine bağlıdır.
  Kaynak: Emin Bilgiç/Milli Kültür Davamız​