Türkiyedeki volkanik göller ve Özellikleri hakkında bilgi

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Nehir tarafından 19 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Türkiyedeki volkanik göller ve Özellikleri nelerdir

  Ülkemiz’de volkanik göller genişçe yer tutar . Bu bölgelerde ki yanardağ faaliyetlerinden bir kısmı yakın bir Geçmiş zamanda de sürmüştür .
  Bu sebeple şuan için çok aşınmalara uğramadan tazeliğini korumuş yanardağ şekilleri ve bu arada da krater , kaldera , maar bunun için benzer volkanik çukur şekiller yoktur .
  Bu çukurlardan bir bölümünde sular birikerek göller oluşmuştur . Ülkemiz’de bunların sayısı çokçadır . Burada birden çok misal verilecektir .
  Nemrut Gölü ( yüzölçümü 13 km² , denizden yüksekliği 2247 m . )
  Ülkemizde bulunan en büyük krater gölüdür . Gölün en uzun yeri 6 , en genişçe yeri iki km . dir .
  Her ne kadar Derinliği bilinmiyorsa da birçok derin olduğu sanılmaktadır . Göl , yağmur ve kar suları ve kaynaklarla beslenir . Göl sularının bir kısmının Nemrut Dağı’nın batı eteğindeki Gölbaşından yüzeye çıktığı sanılmaktadır . Bu dip akıntısı sebebiyle gölün suyu tatlı kalmıştır .
  Göl kışın donar . Nemrut gölü genişçe ölçülü patlamalar neticesinde ortaya çıkan on km . çapındaki patlama kraterinin ( bunun için kaldera denir ) üçte bir alanını suların kapladığı bir volkan gölüdür .
  Bu kalderanın ( patlama kraterinin ) birçok yeri , daha sonraki püskürmelerle farklı volkanik maddeler ve bu arada lav akıntılarıyla yer yer dolmuştur . Hemen her yanı dimdik ve çeşitlik renk kayalıklar halindeki yüksek yamaçlarla çevrilidir . Göl dağın yüksek yerlerinden birden çok surat metre aşağıdadır .
  Meke Gölü
  İç Anadolu’da ki volkan göllerinden biridir . Yeryüzünde nadir bulunur özellikte bir meydana gelmesi vardır . Karapınar kasabası yakınlarındaki bu göl , halka biçimindedir . Bu çevrenin volkan malzemesiyle örtülü platosundaki büyük bir kraterdir . Çapı 800 m . yi geçer . Platodan kalan derinliği 30 m . dir . Bu kraterin ortasında tekrardan volkanik bir tepe yükselmiştir . İşte göl bir halka biçiminde bu tepeyi çevirmiştir . Suyu tuzludur ve fazlaca tuz elde edilir . Göl derin değildir .
  Acıgöl
  Meke Tuzlası gölünün hemen yanındadır . Çapı 700 m . kalan bir kraterdir . Çevresindeki platodan 70 m . derindedir . Gölün birçok derin olduğu sanılmaktadır . Suyu acı ve tuzludur .
  Acıgöl
  Nevşehir ilinde önceki ismi Dobada kalan bucakta , çapı 500 m . kalan bir krater gölüdür . Suyu acı ve tuzludur . Dibinden gazların da çıktığı su kaynakları vardır . Kraterin derinliği 50 m . kadardır .
  Gölcük
  Isparta yakınında bir krater gölüdür . Yüzölçümü bir km² kadardır . Bu çukurluk geniştir ( bir . 5 km . genelinde ) . Patlama krateri özelliğindedir ve göl çevresinin birçok yerinde göl sebebinden 150 m . yükseklikteki volkan külleri ve tüfleri durumunda yığılmıştır . Göl kenarının bir bölümünde taşlaşmış dolu tanelerini andıran , birçok çelik , yuvarlak ve ceviz iriliğinde kat kat volkan taşları yığıntıları vardır . Göl , yağmur suları ve kaynaklarla beslenir . Gölün suyu çevredeki kumlar arasından sızar . Bir tünelden geçirilen sularla Isparta’nın su ihtiyacında kullanılır .