Türkiyenin Enerji Kaynakları Nelerdir

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 20 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Türkiyedeki Enerji Kaynakları Nelerdir

  Taşkömürü

  Birinci jeolojik zamanda oluşmuş organik tortul kayaçlardandır. Ülkemiz ise genelde üçüncü zamanda karalaştığından dolayıtaşkömürü yatakları bakımından fazla zengin sayılmaz. Türkiye’de Zonguldak Amasra Ereğli arasındaki sahada çıkarılır.
  Demir - çelik sanayiinde enerji kaynağı olarak tüketildiğindenKarabük ve Ereğli demir - çelik fabrikaları buraya kurulmuştur.

  Linyit

  Türkiye genelde üçüncü jeolojik devirde oluştuğundan linyit en zengin enerji kaynaklarımızdan biridir. Bütün bölgelerde linyit rezervi bulunmaktadır. Taşkömürüne göre kalorisi daha azdır. Ancak yaygın olduğundan enerji ihtiyacımızın en önemli kısmını karşılamaktadır.
  Linyit yatakları Afşin Elbistan (K. Maraş) Tavşanlı Seyitömer (Kütahya) Soma (Manisa) Yatağan (Muğla) Saray (Tekirdağ) Aşkale (Erzurum) Aydın Amasya ve Yozgat çevresinde bulunmaktadır.
  Linyitten elektrik enerjisi elde eden termik santrallerimiz Soma Tunçbilek Seyitömer Afşin - Elbistan Yatağan ve Orhaneli termik santralleridir.

  Petrol

  Günümüzün en önemli enerji kaynaklarından biri petroldür. Petrol ulaşım araçlarında yakıt olarak ve plastik gübre boya gibi çok değişik sanayilerde kullanılır. Türkiye’deki petrol yatakları fazla zengin sayılmaz. İhtiyacımızın % 90nına yakınını ithal etmekteyiz.
  Petrol yataklarımızın % 98i G. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunur. Petrol Raman Garzan Kurtalan Adıyaman ve Mardin çevresinde çıkarılmaktadır.
  Ülkemizde çıkarılan ve ithal edilen petrol Orta Anadolu (Kırıkkale) Aliağa (İzmir) Ataş (Mersin) İpraş (İzmit) ve Batman rafinerilerinde işlenmektedir.

  Doğal gaz

  Ülkemiz doğal gaz yatakları bakımından zengin değildir. Şu anda sadece Trakya’da Hamitabat ve Güneydoğu Anadolu’da Mardin - Çamurlu sahasında üretim yapılmaktadır. Hamitabat’tan çıkarılan doğal gazdan aynı yerde elektrik enerjisi üretilir. Doğalgaz ihtiyacımızın önemli bir kısmı Rusya Federasyonu ve Cezayir’den ithal edilmektedir.

  Su Gücü (Hidroelektrik enerjisi)

  Barajlardaki suyun elektrik üreten santralleri çalıştırması ile oluşan enerjiye hidroelektrik enerjisi denir.
  Türkiye’de elektrik ihtiyacının % 40 lık kısmı hidroelektrik santrallerden elde edilmektedir. Keban Karakaya Atatürk Hirfanlı SeyhanKemer ve Demirköprü gibi birçok baraj elektrik ihtiyacımızı karşılamaktadır.
  Dışarıya akıntısı olan bazı göllerimiz tabii baraj özelliğindedir.

  Güneş Enerjisi

  Türkiye’nin ekvatora yakın güneşli gün sayısının fazla olması güneş enerjisi potansiyelini artırmaktadır.Son dönemlerde kullanımı artmıştır.seraların ısıtılmasında ve evlere sıcak su sağlanmasında kullanılmaktadır. Özellikle Akdeniz Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi güneş enerjisi için en uygun bölgelerdir. Türkiye’de güneş enerjisinde yararlanma imkanının en az olduğu bölge Karadeniz’dir. Nedeni Bulutlu gün sayısının fazla olmasıdır.

  Su Enerjisi

  Barajlardaki suyun elektrik üreten jeneratörleri çalıştırması ile oluşan enerjiye Hidroelektrik enerji denir. Ülkemizdeki akarsu vadilerinin dar ve derin olması hem baraj yapımını kolaylaştırmış hem de hidroelektrik potansiyeli artırmıştır. Petroldoğalgaz ve taşkömürü yatakları bakımından zengin olmayan ülkemiz açısından su gücü büyük önem taşımaktadır. Su gücünün tükenmeyen ve ucuz bir kaynak olması Türkiye’nin gelecekte bu enerjiden büyük ölçüde kaçınılmaz hale getirecektir. Hidroelektrik potansiyelin en fazla olduğu yer Doğu Anadolu en az olduğu yer Marmara Bölgesidir.

  Rüzgar Enerjisi

  Rüzgarın hareket ettirici gücünün onda birinden yararlanılabilse bile çok büyük bir miktarda enerji elde edilebilir. Ancak rüzgar enerjisinden yararlanmak güçtür.bu enerjiyi kullanmaya uygun alanlar rüzgarların sürekli estiği yerler olmalıdır. Rüzgarın sürekli ve güçlü olduğu alanlarda rüzgardan yararlanarak elektrik enerjisi elde edilebilir. Özellikle Çanakkale boğazı ve Kuzey Ege kıyılarında bu potansiyel daha fazladır.