Türkiye'nin Yer şekillerinin Genel özellikleri

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 21 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Türkiye'nin Yer şekillerinin Ana özellikleri

  Günümüzde yer şekillerini biçimlendiren etkenler, dış kuvvetlerdir. Bunların başında da akarsular gelir. Çünkü Türkiye, bulunduğu yer ve sahip olduğu iklim koşulları bakımından, akarsu aşındırmasının etki alanındadır. Onun için de akarsu aşındırma ve biriktirme şekilleri, çok yaygındır. Vadi, plato, ova, birikinti konisi, delta gibi akarsu şekilleri Türkiye’de yaygın olarak görülür.

  Türkiye’de rüzgârların oluşturduğu yer şekilleri yok denecek kadar azdır. Rüzgârlar ancak kıyılardaki kumsallarda ve İç Anadolu’nun çıplak yerlerindeki küçük alanlarda çok sınırlı olarak etkilidir.

  Dış kuvvetlerden olan buzulların etki alanı günümüzde çok sınırlıdır. Dördüncü Zamanın ilk yarısındaki buzul devirlerinde bile 2000 metrenin yukarısında kalan buzullar, günümüzde yüksek dağların doruklarında çok küçük alanlarda bulunurlar. Buzul vadileri, sirkler ve moren setleri gibi buzul şekilleri yüksek dağlarımızın doruk kesimlerinde bulunmaktadır.

  Dalga aşındırması ve biriktirmesi kıyılarımızda etkinliğini göstermektedir. Kıyılarımızda genellikle birikim şekilleri oluşmaktadır. Çünkü akarsularla denizlere taşınan materyal, gelgit genliği küçük olduğu için deniz açıklarına taşınamamakta, dalga ve akıntıların etkisiyle kıyılarda biriktirilmektedir.

  Kalker ve jips gibi çözünebilen taşların olduğu yerlerde karstik şekillerin oluşumu devam etmektedir. Karstik şekiller, daha çok kireç taşının yaygın olduğu Akdeniz Bölgesi’nde görülmektedir.