Türkler Anadoluya Neden Geldiler

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Demir tarafından 19 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Türkler Anadoluya Neden Geldi

  Türkler anayurtları Orta Asya’da bazı sorunlarla karşılaştığı için bulunduğu topraklardan göç ederek yeni yerler arama telaşına düştü. Bu nedenle kimi Türk boyları Karadeniz’in kuzeyinden Doğu Avrupa’ya gitti, kimi ise Anadolu’ya yerleşti. Doğu Avrupa’ya yerleşenler buradaki kültürden etkilenerek asimile oldu ve Hristiyanlık dinini benimsedi. Anadolu Türkleri ise burada kendi geleneklerini korumaya devam etti, ayrıca Anadolu halklarını da etkiledi. Daha sonra buraya tamamen yerleşerek İslamiyet’i benimseyen Türk toplulukları devletler kurarak Anadolu’nun imarı için çalıştı. Türkler’in Anadolu’ya göç etmelerinin başlıca nedenleri ise şunlardır:
  Türkler bağımsız yaşamaya önem veren topluluklardır. Çinlilerle yaptıkları savaşları kaybedince Çin hakimiyetine girmek istemeyip başka topraklara yerleşmek amacıyla göç etmişlerdir.
  Türkler’in nüfusu zamanla artmış, bu nedenle otlaklar ve tarım alanları beslenmek için yetersiz kalmıştır. Bu ortamda yaşayamayan bazı Türk kavimleri farklı topraklara yerleşmek için göç etmişlerdir.
  Tuğrul ve Çağrı beyler Anadolu’ya yerleşmek için savaşlar yaptı ve buranın islam diyarı olması için çalıştı. Yani din etkeni de anadoluya yerleşmede etkili oldu.
  Cihat anlayışının etkisiyle Anadolu’nun islamlaştırılması hedeflendi, buradaki zenginliklerin ele geçirilmesi amaçlandı.