Türklerin Rumeliye geçişi

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Zakkum tarafından 8 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Zakkum

  Zakkum

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.267
  Türklerin Rumeliye geçişi ne zaman ve nasıl olmuştur

  Rumeli'ye ilk geçiş hicri 622 .Miladi 1263 senesinde on iki bin Türk'ün Romanya Dobrucasında yerleşmesiyle başlar. Anadolu Türkleri Döneminde ise Rumeli'ye ilk kez 1261'de Türkiye Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keykavus'la bera ber geçmişler ve Dobruca 'ya yerleşmişlerdir.Süleyman Paşa emrindeki askerlerle on sekizinci defa Rumeli'ye geçişi Bizans imparatoruna yardım için değil bu bölgeyi ele geçirmek içindir.Osmanlı Türklerinin Rumeli ile olan ilişkileri Orhan gazi zamanında başlar.Bu ilişkiler bazen dostane ve bazen düşmansı olurdu.İmparator Andronikos'un yardım ve ricası üzerine Osmanlı Türkleri en önce 727 yılında (Miladi 1326 ) Rumeli'ye geçmişler.

  Adalar Deniz'inde Bizans'ın sıkıştırıldığı bu dönemde Bizans tahti için mücadele eden Kantakuzen , Orhan Bey'den yardım istedi. Onun bu isteği Osmanlı Devleti'nin Rumeliye geçişini kolaylaştırdı. Orhan bey'in oğlu Süleyman Paşa komutasındaki kuvvetlerin yardımıyla Kantakuzen , Bizans imparatoru oldu.

  Bizans İmparatoru Kantakuzen, Balkanlar'da çıkan ayaklandırmaların bastırılmasında, sırp ve bulgarlara karşı mücadelesinde Orhan Bey den yardım tekrar istedi. Bu yardımlar karşılığında Rumeli deki Çimpe Kalesi'ni Osmanlılara verdi(1353). Çimpe Kalesi bundan sonra Osmanlı Devleti'nin Rumelideki fetihlerinde üs olarak kullanıldı.

  Türkler Rumeli kıtasına geçtikce Bizans arazilerini iyiden iyi gözden geçirip burayı ele geçirmeyi kararlaştırmışlardır.Çünkü; Asya 'nın Marmara sahillerini ele geçiren Türklerin bu sahilleri koruma yapabilmesi için Rumeli sahillerinin elde etmekte mümkündü.İşte Süleyman paşa bu düşünceyi gerçekleştirmek için eyleme geçmiş ve bu surette Türkler Rumeli kıtasında yerleşmişlerdir.
   
Webokur Benzer Konular
Yüklüyor...