Tutumluluk Hakkında Atasözleri ve Anlamları

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Demir tarafından 20 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Tutumluluk Hakkında Atasözleri

  Ak akçe kara gün içindir.
  Emek vererek,çalışarak alın teri dökerek zor şartlarda kazandığımız para, sıkıntılı zamanlarımız ve zor günlerimiz içindir; bizi darlıktan sıkıntılardan bu para çekip kurtarır, rahata erdirir. Zora düşülen günlerimizde bu parayı harcamaktan da geri durmamalı, çekinmemeliyiz.

  Ayağını yorganına göre uzat.
  Dengeli ve düzenli bir hayatı yaşamak isteyen insan mutlaka gelirini, giderine göre uygun bir harcama yöntemiyle ayarlamalıdır. Yapılan Harcamalar geliri aşmamalı, imkânlar zorlanmamalıdır. Bu durumun aksine yapılan her hareket bütçeyi sarsar, dengeyi bozar, insanı maddi anlamda sıkıntıya sokup rahatsız eder.

  Bol bol yiyen, bel bel bakar.
  Bugünün yarını da olduğunu unutmayalım. Savurganlık yapıp gereksiz harcamalar ile elindekini bol bol harcayan, düşünceli davranıp ilerleyen günler için elinde için bir şey bırakmayan kimse, yarın geçimini ve iaşesini temin edecek bir şey bulamaz. Başkalarına muhtaç olur, ortada kalır ve onun bunun eline bakar.

  Çoğu zarar, azı karar.
  Her şeyin olması gereken bir ölçüsü ve bir sınırı vardır. Bunları ihlâl eden, aşan, gereğinden fazla aşırıya kaçan insan zararla karşılaşır. Böyle bir sonuçla karşı karşıya kalmamak çin en uygun ölçü olan karar sınırında kalınmalı, ileriye gidilmemelidir.

  İşten artmaz, dişten artar.
  Elde ettiğiniz Kazanç ne kadar fazla olursa olsun, tutumlu biçimde davranılmazsa para biriktirilemez. Tasarruf etmek,ancak savurganlık yapmamak, tüketimi azaltmakla mümkün olur.

  Güvenme varlığa, düşersin darlığa
  Ellerinde bulunan Varlıklarına güvenerek ölçüsüz ve tutarsız harcamalarda bulunanlar ilerleyen zamanlarda sıkıntıya düşebilirler.

  Ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti
  Ucuz şeylerin ucuz olmasına aldanmamalı, pahalı şeylerin de pahalılığından korkulmamalıdır ve kalitesine bakılmalıdır.

  Sakla samanı, gelir zamanı
  Bu gün size gereksiz görülen şey ileride gerekli olabilir.

  Altını saklamak değil, kuruşu saklamak hünerdir
  tutumluluk değersiz görünen şeyleri değerlendirmekle olur.