Tutumluluk ile ilgili kompozisyon

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Lavinia tarafından 16 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Tutumluluk hakkında kompozisyon

  Tutumluluk kısaca sahip olduğu imkanları iyi değerlendirmek ve tasarruflu olup geleceği düşünmek şeklinde tanımlanabilir. Bir insanın bugün kazandığı parayı yarın ne olacağını hesap etmeden har vurup harman savurması çok yanlıştır. Ancak eli sıkılık ile tutumluluğu birbirine karıştırmamak gerekir.
  İnsanlar kendilerini küçük yaşta tutumlu olmaya alıştırmalıdır. Daha çocukken, büyüklerimizin verdiği harçlıklara gereksiz yere harcamamayı öğrenmeliyiz. Bir kısmını harcarken bir kısmını biriktirmeliyiz. Bizim için gereksiz olan şeylere harcama yapmamalıyız.
  Tutumluluk, sadece parayı idareli kullanmak değildir. Yediğimiz, içtiğimiz, giydiğimiz, kullandığımız her şeyde aşırılığa kaçmamak gerekir. Elbiselerimizi ve ayakkabılarımızı özenle giymeliyiz. Gıda maddelerini tüketirken dikkatli olmalıyız. ihtiyaç fazlası yiyecekleri hemen ziyan etmemeliyiz. Buzdolabında veya gerektiği şekilde, sağlık koşullarına uygun bir biçimde saklamalıyız. Örneğin, tencerede artan yemeği hemen dökmek yerine buzdolabında saklamalıyız.
  Daima tutumlu ve tasarruflu olmak bunun yanında çalışkan birer birey olmak hem kendimizi hem de ülkemizi daha iyi noktalara getirecektir.