Tuzlu Su Biyomu Nedir

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Demir tarafından 6 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  tuzlu su Biyomları

  Denizler ve okyanuslar tuzlu su biyomlarını oluşturur. Bu bi-yomlar ortalama olarak % 3 tuz derişimine sahiptir. Dünyanın yaklaşık % 75’ini okyanuslar ve okyanusları birbirine bağlayan denizler kaplar.

  Okyanuslar atmosferin en büyük nem kaynağıdır. Deniz ve okyanus sularının buharlaşması sonucu yağmurlar oluşur. Okyanus ve denizlerdeki komünitelerin yapısını dalgalar, gelgitler, akıntılar, basınç, tuzluluk, sıcaklık ve ışık şiddeti gibi faktörler belirler.

  Tuzlu su biyomlarında yaşayan canlılar suyun derinliğine, kıyıya olan uzaklığına, ışık geçirgenliğine göre dağılım gösterirler.

  Okyanus ve deniz kıyılarına yakın bölgelerde canlılar için yaşam koşulları daha uygun olduğundan tür çeşitliliği bu bölgelerde daha fazladır.

  Ülkemizi kuşatan Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi ve Marmara Denizi ülkemizin tuzlu su biyomlarını oluşturur. Özellikle Ege Denizi içerdiği birçok ada, adacık, deniz mağaraları ve kayalıklar sayesinde farklı habitatlara sahip olduğundan eko-sistem ve tür çeşitliliği adına büyük öneme sahiptir.

  Ülkemizdeki denizlerden Akdeniz’de Müren balığı, Ege De-nizi’nde çipura balığı, Karadeniz’de hamsi balığı, Marmara Denizi’nde Kefal balığı gibi önemli balık türleri yaşamaktadır.
   
 2. NASIL her cismin örnegin bir elbisenin tasarımcısı terzisi onu dizayn eden birisi varsa kainatında bir yaratıcısı vardır nasılki o elbise tek basına yaratılmamıs var edilmemiş bir el tarafından elbise adı koyulmus sa günesin ayın çiçeklerin ve tüm mahlukatın bir yaratıcısı vardır
  YOK DİYENLER siz o zamn nasıl varsınız ...
  YOK DİYENLER galaksinin tum evrem aleminin boyle bir düzen içinde yaratılması sizce tesadüfmü?