Twitterda Arama Yapmak

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 17 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Twitter'da anahtar kelimeyle arama yapma

  14 pratik Twitter ipucu!

  Twitter'ın arama motorunu verimli kullanmanın yolları: Bir kelime veya hashtag'i aradığımızda retweet edilmiş tweetleri akışta görmek istemiyorsak aradığımız kelime ya da hashtag'ten sonra -RT yazıyoruz. RT’lenmiş tweetleri bir daha görmek mümkün olmuyor.RT’leri gizlemek için bunu yapıyoruz.

  Twitter'da Arama Yapmanın Püf Noktaları

  1-Bağlantı içeren tweetleri aramak için

  Bunun için aradığımız kelime veya hashtag’ten sonra filter:links yazın. Bağlantı içeren bütün tweetler karşınıza çıkıyor.

  2- Belli bir kullanıcının tweetlerinde arama yapmak için

  Bunun için aradığımız kelime ya da hashtag’ten önce from:kullanıcı adı yazıyoruz. Mesela elif isimli bir kullanıcı olsun. bu kullanıcının tweetlerinde “twitter” kelimesini aramak istiyoruz. bunun için from:elif twitter yazıyoruz. elif’in, içerisinde twitter kelimesi geçen bütün tweetleri karşımızda.

  3- Belirli bir kaynaktan arama yapmak:

  Bu genelde sms tweetleri ararken kullanılıyor. bunun için source:txt yazıyoruz.

  4- Arama kriterini kaydetmek:

  Aradığınız bir kelime ya da hashtag’i arama çubuğuna tekrar yazarak aramak istemiyorsanız aradıktan sonra açılan sayfada çıkan dişli simgesine tıklıyorsunuz. Burada “aramayı kaydet” seçeneği çıkıyor. Bunu onayladığınızda o aramış olduğunuz kriterle ilgili bir daha uzun uzun yazmanıza gerek kalmıyor. arama çubuğuna tıklayıp o kriteri seçip hızlı bir arama gerçekleştirebilirsiniz.


  5-Gelişmiş arama

  Basit bir arama genellikle işinizi görecektir. Ancak zaman zaman ilgilendiğiniz bir sonucu bulabilmek için daha derinlere inmeniz gerekebilir.

  Bunun için ‘Gelişmiş arama‘ bağlantısını takip edin. Burada belirli bir tarih aralığındaki tweet’leri belirtebilirsiniz. Aradığınız tweet’lerin pozitif veya negatif bir tavırda mı olduğunu da burada seçmeniz mümkün.

  6- Tweet’lerinizi yedekleyin

  Twitter’ı bir süredir kullanıyorsanız, ne kadar çok şey paylaştığınızı görünce şaşırabilirsiniz. Gönderileriniz belki de bir romanı doldurabilir.

  Tweet’lerinizi yerel olarak yedeklemek, yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunda onları güvende tutmanızı sağlayacaktır. Twitter Backupadındaki Java programı tüm Tweet’lerinizi bir XML dosyası olarak indirebiliyor. Kullanıcı adı, parola ve saklanacak dosya adını girmeniz yeterli.

  7- Çevrim içi yedekleme

  Tweet’lerinizi çevrim içi olarak bulutta yedeklemeyi tercih ediyorsanız,Tweet Backup‘ı deneyebilirsiniz. Hizmet Tweet’lerinizi gündelik olarak yedekleyebiliyor.

  8- Bir hediye gönderin

  Hediye yollamak istediğiniz çevrim içi bir arkadaşınız mı var? Belki de potansiyel bir müşterinize bir tanıtımda bulunmak istiyorsunuz. İki tarafın da birbirine tüm kontakt detaylarını vermek istememesi sıkça rastlanan bir ihtiyaçtır.

  Send Social, size karşınızdaki kişi ile adresinizi paylaşmadan aracı olmanızı sağlayan bir hizmet. Kişinizin sadece e-posta adresini veya Twitter kullanıcı adını bilerek bir sevikat talep edebilirsiniz.

  9- Chrome’dan paylaşın

  Twitter, çevrim içi keşiflerinizi paylaşmak için harika bir araç olsa da URL‘yi kopyalamak, kısaltmak ve tweet içerisine yapıştırmak bazen sıkıcı gelebilir. Twitter istemcinizde bir URL kısaltıcı olsa da tam URL’yi kopyalamak zorundasınızdır.

  Tweetright adındaki Chrome eklentisi ile bir bağlantıya sağ tıklayıp ‘Tweetright‘ı ardından ‘Post link to Twitter‘ı seçerek URL’yi anında paylaşabilirsiniz.


  10- Hash etiketlerini inceleyin

  Popüler hash etiketlerinin ne anlama geldiğini öğrenmeniz mümkün. Popüler konulardan bir tanesini seçebilir veya bir terimi arayabilirsiniz. Bir etiket hakkında daha fazla bilgi edinmek için Archivist‘i deneyin.

  Summarizr ise Eduserv arşivlerini arayarak bir etiket veya kullanıcı hakkında istatistikler sunuyor.

  11- Ara yüzü basitleştirin

  Dabr, mobil kullanım için optimize edilmiş bir Twitter web ara yüzü alternatifi. Hizmet, üçüncü parti istemciler tarafından sunulan birçok işleve sahip. Birçok PC kullanıcısı, hızı ve kullanım kolaylığı nedeniyle Dabr’ı tercih ediyor.

  12- Takipçileri tahmin edin


  Önümüzdeki ay kaç yeni takipçiye sahip olacağınızı merak ediyor musunuz? Twitter Counterhesabınızı inceliyor ve zaman içindeki takipçi sayınızın artışını bir grafik üzeride gösteriyor.

  Hizmet, takipçi sayınızı grafik üzerinde en popüler Twitter kullanıcılarınınkiyle veya arkadaşlarınızın takipçi sayısıyla da karşılaştırıyor.

  13. Blog gönderilerinizi Tweet’leyin

  Bir blog’unuz varsa yeni bir yazı yazdığınızda Twitter’daki kişileri bundan haberdar edebilirsiniz.

  Twitter Feed, blog’unuzun RSS beslemesini Twitter hesabınıza bağlama işlemini otomatik hale getiriyor. Güncellemeleri saatlik veya günlük aralıklarla kontrol etmeniz, tweet içerisine blog gönderisi başlığını dahil etmeniz mümkün.

  14. Sizi kim artık takip etmiyor?

  Takip ettiğiniz bir kişi kısa bir süre sonra sizi takip etmekten vaz mı geçti? Friend or Follow bunu keşfetmenize yardımcı olacak.

  Siteye kullanıcı adınızı girdikten sonra hesabınız inceleniyor ve size üç liste sunuluyor: Takip ettiğiniz ancak sizi takip etmeyen kişiler, takip etmediğiniz ancak sizi takip eden kişiler, takip ettiğiniz ve sizi takip eden kişiler.

  -Tweet’lerinizi planlayın

  Gelecekte göndereceğiniz tweet’leri zamanlamak işinize yarayabilir. Buna yönelik kullanımı en kolay hizmet olan SocialOomph ile PC’nizi açık bırakmanıza da gerek kalmıyor.
  Sitede oturum açarak OAuth yoluyla izin verdikten sonra kullanmak istediğiniz hesabı seçmeniz ve otomatik olarak paylaşılmasını istediğiniz mesajı ayarlamanız yeterli.
  Kaynak:chip
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 17 Temmuz 2014