Twitter'dan ilk sansür geldi

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 19 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Twitter'dan ilk resmi sansür geldi

  Twitter'dan ilk sansür

  Alman ırkçı neo-Nazi örgütüne ait hesabı Twitter, Alman polisinin isteği doğrultusunda sınırlayarak ilk defa sansür uyguladı.
  Daha önce bir çok ülkenin bazı sayfaları resmi politikası ile ters düştüğü gerekçesiyle kapatması veya hesap bilgilerini paylaşma talebini geri çeviren Twitter, sansür uygulayan sosyal medya siteleri arasına katıldı.
  Dünyada en çok kullanılan sosyal medya paylaşım sitelerinden Twitter ilk sansürünü uygulamış oldu.

  Bundan böyle, ''Besseres Hannover''(Daha İyi Bir Hannover) adında faaliyet gösteren aşırı sağcı neo-Nazi örgütüne ait ''hannoverticker'' adlı hesaba Almanya sınırlarından erişilemeyecek.
  [​IMG]

  Ülkede bütün faaliyetleri yasa dışı kabul edilen örgüt, Türk asıllı sosyal hizmetler bakanı Ayşegül Özkan’a videolu bir e-postayla tehditte bulunmakla suçlanıyor. Twitter, kararı bu yıl başında kabul ettiği içerik kısıtlama kurallarınca uyguladığını açıkladı.
  Buna göre, yasalara karşı nefret söylemi içeren hesapların bölgesel olarak kapatılması kabul edilmişti. Twitter’ın avukatı Alex Macgillivray, içerik kısıtlamanın, “ifade özgürlüğüyle yasaların örtüşmesi” noktasında çıkan çatışmalara karşı getirildiğini ifadesinde bulundu.