Uçaklarda Kara Kutu Nedir Ne İşe Yarar ?

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Elif tarafından 11 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Uçaklarda Kara Kutu Ne İşe Yarar ?

  Kara kutu, bir yüzeyinde küçük bir delik bulunan kapalı bir kutudur. Dışardaki görüntü delikten geçerek karşı iç duvara yansır. Genellikle karakutu olarak bilinen bu araç, uçuş esnasında uçakta belli verileri kaydetmeye yarar. Çeşitli özelliklerine göre Kara kutular sınıflara ayırılır.

  Detaylı kayıtlar büyük yolcu uçaklarında yapılır. Küçük bir uçakta ise kaydedilecek parametre sayısı ve çözünürlükleri uçağın kullanılacağı sınıfa göre değişir. İki kişilik bir akrobasi uçağında kaydedilecek veriler 15- 20 arasında değişir. Bu veriler bir kaza olması durumunda incelenir ve kaza nedeni anlaşılır. Mesela Pilotun motor gücünü arttırdığı Güç kolunun herhangi bir andaki değeri motor gücü değeri ile aynı değilse güç kolu ile motor bağlantısı kopmuştur demektir. Bu bilgiler kokpit ses kayıtları ile kıyaslanarak emin olunur. Eğer arıza fark edilmişse pilot bunu yere bildirmeye çalışacak, bu konuşmalar da kara kutuda kaydolacaktır.
   
 2. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Cevap: Uçaklarda Kara Kutu Nedir Ne İşe Yarar ?

  uçaklarda kara kutu uçak kazlarından sonra hep gündeme geliyor... uçaklarda kara kutu kaza sonrası tecrübe ve delil toplama için hayati önem taşıyor... halk arasında açtırma kutuyu söyletme kötüyü diye bir söz varsa da :) uçaklarda ki kara kutu her zaman kötüyü söylemiyor...