Uçurtma Avcısı Kitap Özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Elif tarafından 13 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Uçurtma Avcısı Özet, Uçurtma Avcısı Kitap Özeti

  Amerikalı yazar Halit Hüseyni'nin Uçurtma Avcısı Kitabı, Emir adındaki bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Bir Peştun olan Emir çocukluk arkadaşı ve süt kardeşi Hasan'a ihanet ediştir. Hikaye Kabil'in Vezir Ekber Han bölgesinde Afganistan'da krallığın çöküşü, Sovyet işgali, ülkeden Pakistana ve Amerikaya toplu göç ediş ve Taliban yönetimi gibi kargaşalı ortamında kurgulanmış.

  Kabil’de her sene düzenlenen Uçurtma Şenliklerine bölge halkının ilgisi büyüktür. Aileler çocuklarının uçurtmalarını hazırlar, birlikte şenliklere katılırlar. Uçurtma şenliklerinde bir de Uçurtma düşürme olayı vardır, rakibin ipini kesmek amacıyla sert bir şekilde uçurtmasının yanından uçurtma ile geçilir ve uçurtma ipi o sertliğe dayanamayarak düşer. Düşen uçurtmanın sahibi oyunu kaybeder. Bu durumdan sonra düşen uçurtmayı alan çocuklar da vardır. Bunlara Uçurtma Avcısı denir.

  Kabil’in en iyi Uçurtma Avcısı Hasandır. Taliban’ın yasaklarından sonra ilk defa uçurtma şenliği yapılacaktır, Emir ve Hasan katılmaya karar verirler..

  Emir ve Hasan büyük bir heyecan ile yarışmaya katılır, son ikiye kalan uçurtmaları aynı güçlükle uçmaktadır. Emir’in elleri ipler yüzünden kesilse de dayanmaktadır, çünkü son dakikalara gelmiştir..
  Emir, Hasan’ın talimatları ile ne zaman rakibinin ipini keseceğini belirleyecektir. Hasan şimdi zamanı değil diye sürekli tekrarlar, az zaman sonra tam zamanı der ve Emir harekete geçer, Hasan’ın tam zamanında söylemesi yarışmayı kazanmalarına neden olacaktır. Emir, rakibinin ipini keser, yarışmayı kazanır. İkinci olan uçurtma’yı yakalayan kişi çok önemlidir, Hasan Emir’e bakar, Emir aynı zamanda Hasan’a.. Hasan “Senin için bin tane olsa yakalarım” dedikten sonra, diğer uçurtma avcılarının koştuğu istikametten ters bir istikamete koşar. Uçurtmanın nereye düşeceğini çok iyi tahmin eden Hasan, uçurtmayı alır. Eve hızla koşup Uçurtmayı Emir’e ve evdekilere gösterecektir. Yol kesen çocuklar Uçurtma’yı ister, Hasan vermek istemez.

  Monarşi yüzünden ve evde yaşanan tatsızlıklar yüzünden Hasan ve Babası giderler, Emir bu duruma çok üzülür. Yıllar sonra Amerika’ya yerleşen Emir ve Babası, Kabil’i unuturlar, yıllar sonra Emir evlenir, çocuğu olmaz, Hasan’ın vefat ettiğini ancak bir erkek çocuğu olduğunu öğrenir, Kabil’e giderek oradan almak ister. Taliban’ın eline düşen çocuğu zor bir şekilde alır ve Amerika’ya getirir. Burada çocuğun eve alışmasını bekler ve bir hafta sonra parkta gezmeye karar verirler.

  Burada bir grup uçurtma şenliği düzenler, Emir, çocuğun oynamasını ister ve çocuk babasından öğrendiği taktikler ile yarışmayı ustaca kazanır..
  Kitapta, Karakterlerin davranışları çok keskin ve kitaba mükemmel yansıtılmış. İnsan psikolojisini çok iyi bilen yazar, karakterlerin davranışlarını analiz eder gibi yazmış.