Uçurtma Nasıl Yapılır Ve Malzemeleri Nelerdir

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 23 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Uçurtma denince hiç kuşkusuz aklımıza çocukluğumuz gelir ve o güzelim yıllar hiç unutulmaz..
  Uçurtma; birbirini kesen iki çıtanın kağıtla kaplanarak, kuyruk eklenip ana gövdesine ip bağlanıp rüzgarla uçurulan bir oyuncaktır.Uçurtma için gerekli Malzemeler Nasıl Yapılır
  Uçurtma geçmiştede, günümüzde de oyuncak olmayla birlikte hem ilmi hemde spor aracı olarakda kullanılmıştır. Uçurtma şenlikleri düzenlenip gözyüzünde renkil cümbüşler oluşturulmuş ve uçurtma uçuran insanların mutlulukları yüzlerinden bellidir, hele çocukların sevici takdire şayandır.
  Uçurtmanın ilmi olarak kullanılması ilk 1749 yılında Alexander Wilson ve Thomos Mehvil tarafından İskoçya'da kullanılmıştır. Bu kişiler uçurtmaya Termometre takarak uçurtma uçurmuşlar ve yeryüzünün yukardaki hava sıcaklığını tesbit etmişlerdir.
  Benjamin Franklin'in 1752 yılında uçurtma kullanarak elektrikli deneyler yaptığı bilinmektedir.
  Kuyruksuz ilk uçurtmayı Eddy yapmıştır. 1893 yılında da Harprove'nin kutu uçurtması takip eder.
  Dünyanın meteroloji ölçümlerinde rüzgarın hızı, yön ve güçleri, kendi sıcaklığını ölçen bir alet olarak kullanılırdı ancak fırtına, yüksek rüzgar veya alçak rüzgarlarda kullanılamadığından faydaları fazla olmadı ömrü kısa oldu.
  Teknolojinin gelişmesi 1920'lerde çıkan uçak ve balonlar uçurtmaların kullanılmasını azaltmış olup roket ve uydularla yerini tamamen almıştır ve uçurtmanın ilmi kullanımını yok etmiştir ancak uçurtma güncelliğinin hep korumuş olup günümüzde sadece çocukların eğlencesi ve uuçurtma şenlikleriyle hatırlanmaktadır.

  Uçurtma Nasıl Yapılır ve Malzemeleri:

  1.) Bir uçurtma için öncelikle 3 adet çıta olması lazım, 0,5cm eninde, 70cm boyunda. Bu 3 çıtayı birbirine parelel olarak birleştirerek ortadan ölçü alıp 2cm ufak ince cam çivisi ile çakmalıyız.
  2.) Çaktığımız çıtayı ne sıkı nede gevşek olacak şekilde ipi etrafındave çıta aralıklarını iyi hesap ederek eşit şekilde bağlayalım.
  3.) Uçurtmamızın iskeleti hazır. Şimdi el işi kağıdıyla veya defter kaplama kağıdının üzerine iskeleti yerleştirelim 2.şer cm boşluk kalacak şekilde kağıdı keslim.
  4.) Bırakılan boşlukları tutkal veya bir yapıştırıcıyla uçurtmamızın iç tarafına gelecek şekilde yapıştıralım.
  5.) Kapladığımız kabın ön yüzeyine denge yapıp yukardan aşağıya V şekline gelecek şeklide olsun ve ortadan çıkan ip yarım çıta uzunluğunda olacak.
  6.) Artık uçurtmanın gövdesi ve kaplaması bitmiş olup kuyruk takılabilir haldedir. 1-2 cm eninde 25-30 cm uzunluğunda kesilmiş bir kuyruk uzunluğu uçurtmanın etrafının 3 veya 4 kez dolanacak şekilde olalıdır.
  7.) Artık sadece bir ipe ihtiyacımız vardır zira uçurma ipsiz uçmaz. Artık uçurtmamızı istediğimiz kadar bol ip takarak uçurma zamanı gelimiştir.
  Ve finiş uçurma zamanı rüzgarı arkamıza gelecek şekilde alarak uçururuz, uçurtmanın ipini ne çok sıkı nede çok gevşek bırakmamalıdır, denge sağlanmalı ve açık araziler tercih edilmelidir.

  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/ucurtma-1-38819.png]ucurtma-1-38819[/IMGALT]

  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/ucurtma-2-43563.png]ucurtma-2-43563[/IMGALT]

  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/ucurtma-3-65291.png]ucurtma-3-65291[/IMGALT]

  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/ucurtma-5-91766.png]ucurtma-5-91766[/IMGALT]

  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/ucurtma-6-42933.png]ucurtma-6-42933[/IMGALT]

  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/ucurtma-7-6648.png]ucurtma-7-6648[/IMGALT]