Ülkeler Arası İlişkiler Açısından Standart Ölçme Biriminin Önemi Nedir

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Ülkeler Arası İlişkiler Açısından Standart Ölçme Birimlerinin Önemi Nedir

  Özellikle ülkeler arasındaki farklı ölçme birimlerinin kullanılması hem ülkeler arası ticaretin hemde diyalogların çıkmaza girmesine neden oluyordu.Toplumlar arası ilişkilerin sıklaşması ile birlikte özellikle ağırlık ve uzunluk birimlerini karşılaştıracak, bu konuda birliği sağlayacak bir ölçme sistemine ihtiyaç duyulmuş ve bilimsel bir yaklaşıma gereksinim duyulmuştur.En sonunda SI Birim Sistemi kabul edilerek bütün ülkeler arasında bir standart kabul edilmiştir.

  Bu standart ölçme sisteminin getirilmesi ile ülkeler arası anlaşmalar ve görüşmeler daha net ve karmaşadan arınmış bir hale gelmiştir.Ülkeler arası ticaretin önü açılmış ve anlaşmalar daha kolay olmaya başlamıştır.Bütün ülkelerin bilimsel ve teknolojik dili aynı olmuştur ve bu sayede toplumların birlikte gelişme ve ilerlemeleri sağlanmıştır.Başka bir ülkede yaşan bilimsel gelişmeler ve sonuçlar diğer ülkelerde de anlaşılır olmuş oluyor.

  Sonuç itibari ile standart ölçme birimlerini kabul edilmesi ile birlikte bütün medeniyetler birbirinden etkilenerek daha ileriye ortaklaşa bir şekilde gidebilmeyi başarmıştır.

  Uluslararası Birim Sistemi’nin Kabulü

  Standart ölçme birimleri genel olarak Uluslararası Birim Sistemi ya da Uluslararası Ölçüm Sistemi olarak veyahut kısaca SI olarak da bilinmektedir.1960 yılında kabul edilen bu sistem “Ağırlıklar ve Ölçümler” genel konferansında tanımlandı ve buna resmi bir statü verilmiş oldu. SI ölçü sistemi hem bilim alanında hemde teknoloji alanında kullanmak üzere önerilmiştir. SI Birim Sistemi’nin genel kabulü, teknik iletişimi kolaylaştırmaya yöneliktir. MKS birim sistemiyle doğrudan ilgilidir.