Ülkemizde çömlekçiliğin yapıldığı yerler

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Ceren tarafından 9 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  Ülkemizde çömlekçiliğin yapıldığı yerler

  Çömlek yapımında kullanılan kilin yağlılık derecesini düşürmek ve daha kullanışlı bir duruma getirmek amacıyla içine, yanarak çömleğin hafiflemesini sağlayan maddeler (kıl, kül, saman, talaş) katılır. Kil daha sonra iyice yoğrularak dövülür. Biçim verme değişik türlerde olabilir. Bunlardan başlıcaları kalıplama, çevirme ve modelajdır. Modelaj, hamura elle ya da ilkel araçlarla biçim vererek yapılır. Ayrıca fitil biçiminde yapılan hamurları üst üste koyduktan sonra, üzerini kille sıvayıp çıkıntıları kapatarak da istenilen biçim elde edilebilir. Kalıplama yöntemiyle ancak basit eşyalar yapılabilir. Çevirme yöntemiyse çömlekçi çarkının yardımıyla gerçekleşir.

  Çarkın üzerine konulan hamura, çark dönerken parmaklarla istenilen biçim verilir. Kuruma birkaç aşamada olur. Çömleğin kulpları, hamur kurumaya yüz tuttuktan sonra takılır. Kuruduktan sonra zımparalanan çömlek boyanıp üzerine süs yapılır. Daha sonra reçine, vernik gibi su geçirmesini önleyecek bir maddeyle kaplanır. Son işlem olarak pişirilen çömlek kullanışa hazır duruma gelir.

  Günümüzde Anadolu’nun pek çok yerleşim yerinde çömlek yapılmaktadır. Eskişehir'in Mihalıççık ilçesi Sorkun köyünde, Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Gökeyüp köyünde çömlek üretilmektedir. Bir liste yapacak olursak
  Ülkemizde çömlekçiliğin yapıldığı yerler:
  Afyyon
  Ağrı
  Ankara (Altındağ, Ayaş)
  Aydın
  Bilecik
  Bitlis
  Çanakkale
  Çankırı
  Denizli
  Eskişehir
  İstanbul (Büyükçekmece, Eyüp, Ümraniye)
  Kırklareli
  Kütahya
  Mersin
  Nevşehir
  Sakarya
  Sivas
  Tunceli
  Zonguldak
   
  Son düzenleme: 10 Kasım 2014