Ülkemizde Dokuma Deri ve Giyim Sanayinin Gelişmesinin Nedenleri Nelerdir

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 15 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Ülkemizde Dokuma Deri ve Giyim Sanayinin Gelişmesinin Nedenleri

  Ülkemizin çevresinde en büyük devletlerden birisi olduğu dokuma ve deri sektörünün mahsulleri hayvancılık ve pamuk imalatının çok olduğu alanlarda gelişme göstermiştir. Bilhassa doğu Anadolu da hayvancılık oldukça sık görülen uğraşlardan birisi olduğundan dolayı, mera hayvancılığının da meydana gelmiş olmasından ötürü deri ve dokuma sanayisi gelişmiştir. Giyim ve dokuma endüstrisi mahsulleri rahatça elde edilebilmektedir, ek olarak sığır ve dana gibi büyükbaş hayvanların da yetiştirildiği vatanımızda onların da derilerinden giyimde faydalanılmaktadır.
  Her gün binlerce sayıya ulaşan hayvan yeme gayeli kesilmektedir, derileri ise endüstri de kullanılmak suretiyle değerlendirilir. Hem ulusal ekonomi bununla birlikte hayvancılar bu işten karlı çıkarlar.
  Devletimizde dericiliğin gelişmesinin nedenleri arasında, Hayvancılığın yaygın olmasına bağlı olan hammadde bolluğu yer almaktadır. Hayvancılık ülkesel bazda daha fazla gelişsek olursa dericilik alanında lider ülke konumuna geleceğimize emin olabilirsiniz.
  Dokuma ve giyim sanayinin gelişmesinin sebepleri arasında, tarımsal anlamda gelişmiş olan vatanımızda, geniş ve bereketli araziler vardır. Adana ve Diyarbakır benzer biçimde illerimiz dokuma ve giyim sektöründe tükettiğimiz pamuğun imalatını karşılamaktadır. Memleketimiz iklimi gereğince yeryüzünün en iyi pamuklarını yapmaktadır. Hayvancılığın da yaygınlığından dolayı o hayvanların kılları da dokumacılık alanında tüketilmektedir.
  Vatanımızda pamuk imalatı yaygındır, hayvancılıktan yüksek oranda yün elde edilir. Kumaş sektörünün taleplerle büyümesi de gelişmeye katkısı bulunan ayrı bir konudur. Ülkemizde üretilen ürünlerin diğer ülkelere oranla kaliteli ve ucuz olması Türkiye ürünlerinin dünya pazarında büyük yer bulmasını sağlamaktadır. Bu sanayi kollarının ülke ekonomisine katkı sağlamasından dolayı çeşitli geliştirme çalışmaları yapılmaya devam etmektedir.