Ülkemizdeki Plato Çeşitleri Hakkında Bilgi

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Nehir tarafından 21 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Ülkemizdeki Plato Çeşitleri Nelerdir

  Karstik Platolar
  Ülkemizde özellikle eriyebilen kayaların yaygın olduğu ( kalker ) Akdeniz Bölgemizde karstik arazi ve karstik platolara rastlanır . Bu platolara en güzel örnek Taşeli’dir . Bu plato güneyden kuzeyindeki güney yönünde uzanan ufak akarsuların kalkerli araziyi parçalanmasıyla oluşan düzlüklerden oluşmuştur . Taşeli platosu üstünde nüfus azdır . Nedeni toprakların karstik olması yani kireç oranının çok yüksek olması ile taban suyunun derinde olmasıdır .

  Lavlarla Örtülü Platolar
  Volkanik olaylar sonucu olarak yerin iç kısımındaki lavlann kırık alanlar boyunca yüzeye çıkıp çukur alanları doldurmasıyla oluşan genişçe düzlüklerdir . Bu platolara ömek olarak Kuzeydoğu Anadolu’daki Erzurum , Kars , Ardahan platolan ile İç Anadolu’da Ürgüp – Göreme çevresindeki ufak platolardır .

  Tabaka Düzlüğü Platoları
  Yüzeydeki çelik tabakanın üstünde gelişmiş genişçe düzlüklerdir . İç Anadolu’daki Cihanbeyli , Obruk , Haymana ve Bozok ( Kızılırmak ) Platoları bunlardandır . Ek Olarak Güneydoğu Anadolu’da Fırat ve Dicle’nin derin biçimde parçalayarak meydana getirdiği Gaziantep ve Şanlıurfa platoları da diğerleridir .

  Aşınım Platoları
  Yeryüzünün çok yüksek alanları farklı harici kuvvetler açısından aşınıdırılarak düzleştirilmektedir . Düzleşen bu genişçe alanlar ek olarak hemen sonra epirojenik hareketlerle yeniden yükselebilir . Bazen bu alanlar akarsular açısından parçalanır . Bu platoların en mühim örneği Kocaeli platosudur . Çatalca ve Kocaeli platoları benzer zamanda alçak plato özelliği taşımaktadır .