Ultrasonda bebeğin kilosu nasıl hesaplanır

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Nehir tarafından 15 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Bebeğin Ultrasondaki Kilosu nasıl hesaplanır?

  Ultrasonda rahim içindeki bebeğin tahmini ağırlığı değerlendirilmelerinde özellikle 14. gebelik haftasından sonra üç parametreye bakılır.
  BPD (Biparietal çap, başın thalamus seviyesinden çap
  uzunluğu)
  FL (Femur lenght, uyluk kemiğinin uzunluğu)
  AC (Abdominal circumference, karın çevresi) dir.


  Eskiden bazı formülleri kullanarak bu üç parametreden yola çıkarak bebeğin rahim içindeki tahmini fetal ağırlığı hesaplanırdı. Günümüzde ise kullanılan modern ultrasonların sayesinde bu işlem otomatik olarak yapılabilmektedir.

  Gününde (miadında) doğan bir bebeğin ortalama doğum ağırlığı 2500-4000 gram arasında olmalıdır.

  Eğer gününde yeni doğan bebek 2500 gramın altında olursa düşük doğum ağırlığı , 4000 gram'ın üstünde olursa iri bebek (Makrozomi)durumundan bahsedilir.

  Ancak bu tanımlar gebelik haftalarına göre değişebilir. Örneğin; 33. haftada ultrasonda "tahmini fetal(bebek) ağırlığı" 2500 gram olan bir gebelikte "makrozomi" durumundan bahsedilebilir. Çünkü bu haftadaki bir bebeğin ortalama olarak 2000 gram civarında olması beklenir.

  Daha doğru tabiri ile Makrozomi (=LGA, Large for gestational age, gebelik yaşına göre iri bebek) tanımını şu şekilde yapılmalıdır: Makrozomi, bebeğin büyüme eğrisinde 90. persantilin (yüzdenin) üzerinde olmasıdır.

  Düşük doğun ağırlıklığı (=SGA, Small for gestational age, gebelik yaşına göre küçük bebekler) ise büyüme eğrisinde 10. persantilin altındaki fetusleri içerir. 10. ve 90. persantiller arası büyüklükler ise dağılımdaki normal grubu (=AGA, Appropriate for gestational age) gösterir. 50. persantil ise tüm toplumda doğan bebeklerin ağırlıklarının ortalamasını ifade eder.

  Kaynak: Hera Kadın Sağlığı Merkezi