Umreye Giderken Gerekli Olan Malzemeler

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve webkolik tarafından 11 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Umreye Giderken Gerekli Olan Malzemeler

  Umre hazırlığı yapacak kişi için oldukça faydalı bir konu hazırladık.Umreye gidecek olan kişinin yolculuk esanasında ve umrede ihtiyacı olan malzemeleri sırasıyla şöyle listelenebilir.Öncelikle çantanızda mutlaka bir Kuranı Kerim olmalı, bu ilk hazırlayacağınız ihtiyacınız olmalıdır.

  1. Ayakkabı: Umre ziyaretinde en önemli eşyalardan biri de sandalet tarzı ayakkabıdır. iyi bir ayakkabı temin edin. Çünkü umrede en çok yapılan hareket yürümektir. Bu nedenle İhramlı olarak giyilecek ayakkabının burun ve topuk kısmının açık olması gerekir. Ayakkabının altı yumuşak lastik, ayağın bastığı yüzeyin de yumuşak, ayakkabının içi ve dışının deri olması ve arka bağının lastikli kolay giyilip çıkarılması açısından olması tavsiye edilir. Ayrıca ayakkabının daha önceden giyilmiş ve ayağın ayakkabıya alışmış olması önemlidir. Çünkü ilk giyilen ayakkabı alışma yönünden problem çıkarabilir.
  2. Güneş gözlüğü: Yanınıza iyi bir güneş gözlüğü alın. Böylece yoğun güneş ışığından daha az etkilenirsiniz.
  3. Seccade: Seccade her daim yanımızda olması gereken ekipmandır. Zira mescitte yer bulunamaması ve zeminin soğuk olması durumlarında gerekli. Hafif ve ince olması önemli.
  4. Tavaf tesbihi: 7 şavt bir tavaf sayılacağında n şavtları saymak için 7 boncuklu tesbihe ihtiyaç duyabilirsiniz
  5. Hırka: Medine, Mekke'ye nazaran daha soğuk oluyor. Bu nedenle Medine'de ve diğer soğuk yerlerde kullanmak üzere hırka almakta fayda vardır.
  6. Hafif sırt çantası: Kâbe'ye ve Mescid-i Nebevi'ye gidişte içine seccade, Kur'an-ı Kerim, aperatiflerin ve mescitlerin içinde ayakkabı ve terliklerin konulabileceği çantadır. Çok hafif ve omuzda değil de sırtta taşınabilir olması kullanma rahatlığı sağlayacaktır. .
  7. İlaçlarınız: Düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa onları yanınıza almayı unutmayın. Ayrıca topuklarınız çatlayabilir. Topuk çatlamasını önlemek veya çatlayan topuklarınız için topuk kremi de alabilirsiniz.
  8. Pudra ve pişik kremi: Sıcakta terleme sebebiyle etkilenen kısımlara sürmek için gerekir.
  9. Mest: Özellikle bayanlar için abdest almada kolaylık sağlaması açısından da gerekebilir.