Üretra görevi nedir? Kısaca

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Demir tarafından 3 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Üretra nedir üretranın görevi nedir?

  Anatomide üretra mesaneyi vücut dışına bağlayan bir borudur. Her iki cinsiyette de üretranın bir boşaltım işlevi vardır, erkeklerde ayrıca meninin geçmesini sağlayarak üremeyle ilgili de bir işlevi de bulunur.

  ÜRETRA:İdrarın dışarıya atılmasını sağlayan ve ıdrar torbasından sonraki idrar yoluna verilen isim
  İdrar kesesi idrar kanalının böbrekten getirdiği idrarın, dışarı atılmak üzere biriktirildiği yerdir

  Üretra, idrarı mesaneden bedenden dışarıya çıkaran iki ucu açık tüp şeklindeki kanala verilen isimdir. Üretra, erkeklerde 18–20 cm. kadınlarda ise 4 cm. uzunluktadır.
  Üretranın mesaneye açılmış olan deliğine ‘îç meatus’, vücut dışına açılmış olan deliğine de ‘Dış meatus’ denmektedir. Erkek üretrasının üç kısmı vardır. Prostatik üretra 2,5–3 cm. uzunluğundaki en geniş kısmıdır. Orta kısmının arka duvarında ‘Kollikulusseminalis’ diye tabir edilen bir kısım mevcuttur. Bu bölgeye iki delik şeklinde ‘Duktus ejakulatorius’ açılır. Membranöz üretra,. üretranın en kısa ve en dar kısmı olup, 1,5-2 cm. kadardır. Sponjiöz üretra, penisin ‘Korpus sponjioza’ diye tabir edilen yapının içinde ilerlemektedir. Uzunluğu 15 cm. genişliği de 6 mm. civarındadır. Üretra penisin ‘Glans’ bölümünde genişlemektedir. Bu genişlemeye ‘Fossa navikularis’ ismi verilir. Üretranm mikroskobik şekli incelendiğinde ‘Mukoza’ ve ‘Submukoza’ tabakalarından meydana geldiği görülür.

  Kadınlarda 4 cm. uzunluğunda olan üretra, vajinanın ön duvarında bir süre ilerler ve akabinde ‘Klitoris’in 2,5 cm, gerisinden beden dışına açılır.