Uyuşma Ve Karıncalanma Nedenleri

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 16 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Vücutta Uyuşma ve Karıncalanma Neden Olur?

  Karıncalanma ve uyuşukluk hangi hastalıkların habercisidir?

  El ve ayaklarda karıncalanmanın en çok bilinen nedenlerinden biri Diabetik Nöropatidir. Bu durum şeker hastalarında daha çok görülür. Genellikle ayaklarda daha belirgin olup, gece ağrıları ve kramplarla birlikte kendini gösterir.

  Ellerde görülen uyuşma ve karıncalanmalar ise 'Karpal Tünel Sendromu'nun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. El bileğinden geçen sinirlerin basınç altında kalması parmaklarda bazen kollara yayılan karıncalanma ve uyuşmaya neden olur.


  Damar hastalıkları, Böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları da karıncalanma sebebi olabilir. Özellikle ayaklarda karıncalanmaya yürümekle oluşan ve durmakla geçen ağrılar eşlik ediyorsa, dolaşım sisteminde bir tıkanıklık olabileceği anlamına gelir.

  Amiloidoz ismi verilen metabolizma hastalığında tiroid bezi, böbreküstü bezi ya da hipofiz bezi gibi iç salgı bezlerinin yetersizliğinde karıncalanma hissi olabilir.

  Başka bir neden ise, bazı kanser hastalıklarında erken dönemde periferik nöropatiye yol açarak karıncalanma, uyuşma, yanma gibi şikayetler baş gösterebilir.

  Bazı enfeksiyon hastalıklarında özellikle virüs enfeksiyonlarında karıncalanmanın olabileceği biliniyor. Örneğin herpes ve sitomegalovirüs enfeksiyonlarında rahatsız edici düzeyde karıncalanma, yanma, uyuşma olabiliyor

  B vitamini eksikliği özellikle B12, B6 vitamini eksikliğinin de karıncalanma nedeni olabileceği belirtilmektedir. Ayrıca aşırı B6 vitamini kullanımının da karıncalanmaya yol açabileceğini ututmayın.

  Karıncalanmanın yoğun alkol kullanımından da kaynaklanabileceği, hatta alkolizmin ilk işareti olabileceği de belirtilmektedir.

  Bağışıklık sistemi bozukluklarına bağlı bazı hastalıklarda, romatizmal hastalıklarda da yanma, el ve ayaklarda karıncalanma görülebiliyor.
  Prof. Dr. Osman Müftüoğlu​