Uzayda yaşam var mı nedir

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Uzayda yaşam varmı

  Uzayda hayat var mı? Dünya dışında yaşam var mı? Başka gezegenlerde yaşam var mı? bu ve benzeri sorular son yüzyıl içerisinde sık sık sorulmaya başlandı. Bilim adamları da bu konu üzerinden büyük araştırmalar yapmaktalar. Ancak henüz uzayda yaşam olduğuna dair bir kanıt bulunmuş değil. Güneş sisteminde yer alan gezegenlerde hayat yok ancak milyarlarca yıldızın olduğu ve samanyollarının, galaksilerin bulunduğu uzayda yaşamın olmadığı bilinmiyor.

  Şu ana kadar dünya dışında tespit edilmiş başka bir hayat bulunamadı. Ama bakabildiğimiz ve görebildiğimiz alan uzayın trilyonda biri bile değil. Sadece Samanyolu Galaksisi’nde 200 ila 400 milyar arasında yıldız bulunduğunu ve Samanyolu gibi milyarlarca galaksi bulunduğunu düşündüğümüzde oldukça küçük bir alanı görebildiğimiz anlaşılabilecektir.

  Son yıllarda yapılan keşiflerle artık uzak galaksilerin içeriklerini anlaşılmaya başlandı, güneş sistemi dışında gezegen keşifleri de hız kazandı. Uzayın birçok köşesinde hayatın yeşermesi için gerekli koşulların varlığı saptandı. Yapılan tahminlere göre sadece Samanyolu’nda Dünya benzeri milyarlarca gezegen mevcut. Bunlar içinde gerekli koşulların oluşması halinde hayatın ortaya çıkması olağan sonuç. Belki asıl sorulacak soru, hayatın insan benzeri zeki ve etrafını algılayabilen medeni uygarlıklar şeklinde evrimleşip evrimleşmeyeceği. Eğer bu soruya evet cevabı verirsek bizden daha gelişmiş uygarlıkların da olabileceğini düşünebiliriz.


  Bu düşünce bizi eğer bizden daha gelişmiş uygarlıklar varsa neden biz onları göremiyoruz ya da onlar bizi göremiyor veya gelip dünyamızı kolonileştirmeye çalışmıyorlar gibi sorulara götürür. Bu sorulara verilecek neredeyse sonsuz sayıda cevap var:

  - Dünyamız gelişmiş uygarlıklardan çok uzakta olabilir.
  - Bizi tespit edecek kadar gelişememiş olabilirler.
  - Bizimle iletişime geçmek için herhangi bir sebepleri olmayabilir.
  - Bizim algılayabileceğimiz seviyenin üstünde farklı boyutlarda yaşıyor olabilirler.

  Bu cevapları artırmak mümkün.

  Baştaki soruya dönersek, Uzayda hayat var mı? Çok büyük ihtimalle var ama henüz tespit edilemediği için kesinlikle var diyemeyiz olarak cevaplayabiliriz.

  Bu konuda son sözü Carl Sagan’a bırakalım: “Kanıtın yokluğu yokluğun kanıtı değildir.”