Uzunluk ölçü birimlerinden kilometre ve milimetre kullanım alanları

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Lavinia tarafından 5 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  kilometre milimetre kullanım alanları

  Milimetre (mm) Kullanım alanları

  Milimetre; metrenin binde biri değerindeki bir uzunluk birimidir. Milimetre metrik sistem’in bir parçasıdır. Alan hesaplamalarında milimetrekare, hacim hesaplamalarında ise milimetreküp adını alır.Metrik uzunluk ölçüsünün kullanıldığı her yerde kullanılır. Özellikle de hassas ölçüm gerektirdiği durumlarda ölçünün hassasiyeti mutlaka mililitreye uygun, yani enaz 3 sıfır olarak ayarlanmalıdır.
  Mimarlar, mühendisler, teknikerler, terziler, marangozlar, imalatçıların çoğu hassas çalışmaları gereken yerlerde milimetreyi ölçü birimi olarak kullanırlar.
  Mililitre küçük hacımlı sıvı üreten ya da kullanılan mesleklerde gerekli ve kullanılan bir birimdir.
  1-Laboratuvarlarda
  2-Araştırma merkezlerinde
  3-Eczacılıkta
  4-Tıpta
  5-Gıda mühendisliğinde
  6-Biyokimya, kimya ve fizik gibi bilim dallarında
  7-Harita mihendisleri ve teknikerler
  8-Torna Atölyelerinde
  mililitre sıvı ölçme birimi gereklidir ve kullanılır.
  Arazi işi ile ilgili olan mesleklerde dekametre kullanılır. Arazi ölçen Harita mihendisleri ve teknikerler ve bu arazilerle ilgili işlem yapan Belediye gibi yerel yönetimlerde arazi metre kare ölçümü için kullanılır. Büyük tarla, bahçe, yarımada vb. gibi ve özellikle mücavir alan dışı (imar dışı) arazilerde tercih edilir.


  Kilometre (km) Kullanım alanları

  Kilometre Kısaltması km olan, uluslararası ölçü sisteminde 1000 metre’ye denk gelen uzunluk birimidir. Mesafe ölçümünde kullanılmaktadır.Özellikl e yolların mesafe ölçümünde büyük önem taşır.İki şehir aralarındaki uzaklıklarve mesafeler Kilometre olarak ifade edlir.Yolların kısa ve uzunluğu hakkında bilgi verir.Bu da gideceğimiz yere kaç saatte ulaşabileceğimizi hesaplamamıza yarar.

  Taşıtların hız hesaplanmasında çok büyük önem taşır.Araçların hızında da kilometrenin hıza bölünmesiye hesaplanır kmh ile gösterilir.Bir aracın bir saatte aldığı yola yani kilometreye bölünerek bulunur.Buda taşıt hızını verir.

  Büyük arazi ölçümlerinde de Kilometrekare kullanılır.Özellikle ilçelerin, illerin, şehirlerin ve ülkelerin yüzölçümleri km2 olarak ölçülür ve ifade edilir.

  Ayrıca silahlarda top atışlarında havan mermi atışlarında uzak mesafelere yapılan atışlarda isabeti sağlamak için kullanılır.