Varyans Nedir? Özellikleri

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 12 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Varyans

  Varyans; Olasılık kavramı ve istatistik bilim dalları arasında, varyans bir rassal değişken, bir ihtimal dağılımı veya örnekler için istatistiksel dağılımın, mümkün olan bütün değerlerin, beklenen değer ya da ortalamadan, uzaklıklarının karelerinin alınan ortalaması biçiminde, bulunan bir ölçü çeşitidir. Ortalama bir dağılımın odaksal konum noktasını bulmaya çalışırken, varyans değerlerin ne ölçekte ya da ne ölçüde yaygın olduklarını tanımlamayı hedef alan bir birimdir. Varyans için ölçülme birimi, orijinal olan değişkenin biriminin karesinin alınmasıdır. Varyansın kare kökü standart sapma olarak isimlendirilir, bunun ölçme birimi orijinal değişkenle aynı derecede olur ve bu sebeple, daha kolay bir şekilde yorumlanabilir.
  Bir reel sayı şeklinde olan rassal değişkenin varyansı, o rassal değişkenin ikinci merkezsel birimi ve aynı zamanda ikinci kümülantı olmaktadır. Eğer varyans değeri var ise, ortalama değeri de bulunur. Ama bunun tersi doğru değildir.

  Eğer beklenen değer düşüncesi varsa, bir olasılık dağılımı için varyans dağılımın kendi ortalamasının dışına çıkması, karesinin beklenen değeridir. Varyans kavramı dağılıma ait olan her bir değerin, dağılımın ortalamasından ne kadar uzak olduğuyla alakalıdır. Varyans söz konusu olan sapmaların, ortalama değerini bulmak ve ölçmektir.