Varyasyon Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 20 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Varyasyon

  Varyasyon, canlılardaki çeşitlilik, değişiklik olarak tanımlanabilir. Varyasyon, bir canlı türünün içindeki grupların yada canlıların birbirinden farklı özelliklere sahip olmasına sebebiyet vermektedir. Her canlı türünün kendine özgü yapıları bulunmaktadır. Bu karakteristik yapılar ve özelliklerden faydalanarak canlılar sınıflandırılabilirler. Varyasyon bir çok insan ırkı arasındaki değişim ve farklılıkları açıklayabilirken, günümüzde oldukça yaygın bir konu olan maymunların insana dönüştüğü hakkındaki iddiaları destekleyen hiç bir veri elde edilmemiştir.

  Bir populasyon içinde canlıların taşıdıkları özellikler asla bire bir aynı olamaz. Zaten varyasyon da bu değişimleri açıklamaktadır. Mesela aynı aileye sahip insanlarda benzer özellikler bulunmaktadır. Ten rengi, saç rengi, saç şekli, boy uzunluğu gibi özellikler aile içinde genellikle aynıdır. Aileden çocuklara geçen, yada diğer canlılardan yavrularına geçen karakteristik özellikler "kalıtım" adıyla tanımlanmaktadır. Genler sayesinde yavruya yada çocuğa geçen özelliklere ise "kalıtsal özellikler" adı verilir.

  Varyasyon iki grupta incelenebilir. Kalıtsal (genetik) varyasyon ve kalıtsal olmayan varyasyon (modifikasyon) olarak adlandırılırlar.

  Genetik (Kalıtsal) Varyasyon: Genellikle populasyon içinde veya dışında ortaya çıkan bir türe bağlı kalıtsal özelliklerin değişimi olarak tanımlanabilir. Bu varyasyon çeşidi çok önemlidir çünkü doğal seçilim için de ortam hazırlamaktadır. Gen, kromozom yapısında bulunan genetik bilgileri içeren bir bölüm olarak bilinmektedir. Mutasyon ise bir genin diziliminde meydana gelen değişimler demektir. Tanımdan da anlaşılacağı gibi, genetik varyasyon, mutasyon sebebiyle oluşmaktadır.

  Genlerin kalıtsal olup olmamasının çevre etkisiyle de ilgisi vardır. Eğer çevre koşulları uygun değilse, bazı kalıtsal özellikler yavruya geçmeyebilir. Bu çevre etkisi, kalıtımın değişime uğramasına yada bu özelliğin kaybolmasına neden olur, fakat asla yeni bir kalıtsal özellik kazanmasına sebep olması söz konusu değildir.
  Genetik varyasyona örnek vermek gerekirse; aynı hayvan çeşidinden dişi ve erkek yavru doğabilmesi yada aynı türden olan bitkinin farklı renklerde yaprak ve çiçek vermesi olabilir.

  Kalıtsal Olmayan Varyasyon (Modifikasyon): Dış çevrenin etkisiyle, vücut hücrelerinde bulunan ve kalıtsal olmayan değişimler modifikasyon yada kalıtsal olmayan varyasyon olarak adlandırılır. Bu değişimler canlının kendi vücut hücresinde olduğu için bu değişimler yavruya aktarılmaz. Bu çevre etkisiyle oluşan değişimlerin, bulunan etki ortadan kalkınca, kaybolduğu bilinmektedir. Mesela vücutta oluşan güneş alerjisi, kireçli su yüzünden oluşan cilt kuruluğu buna örnek olabilir. Yada insan vücudunda oluşan yara yada yanık izleri de bir varyasyon olmakta ve anneden bebeğe geçmesi mümkün olmayan değişimlerdir.