Vatan Sevgisi Ne Demektir Kısaca

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Demir tarafından 10 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Vatan Sevgisi Nedir Kısaca

  Vatan sevgisi yüreğimizi saran en nezih sevgilerdendir . Dinimizde de yeri ve önemi belirtilmiştir .
  Vatan doğup büyünen ve üstünde yaşanan toprak parçasıdır . Vatan görünüşte yalın bir toprak parçasıdır . Ne var ki alelade , sıradan bir toprak parçası değildir . Bir halkın hakim olarak üstünde ikamet ettiği , hakimiyet kurduğu , barındığı , gerekirse uğrunda canını feda edeceği toprak parçasıdır . Yurt da benzer anlamdadır . Mübarek vatanımızın her karış toprağı şehid kanlarıyla yoğrulmuştur

  Yüce Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselâm , hicret anında Mekke’den ayrılırken Hezreve denilen yerde devesini durdurdu . Doğduğu, büyüdüğü ve çocukluk yıllarından beri ikamet ettiği yer olan o mübarek o mukaddes belde Mekke’ye son bir kez hüzünle baktı , baktı . Ve böyle buyurdu:
  ” Ki sen Allah’ın yarattığı yerlerin en hayırlısı , Allah’ın katında en sevgili olanısın . Bana senden fazladan sevgili , fazladan hoş yurt yoktur . Çıkarılmaya zorlanmamış olsaydım , senden aslâ ayrılmaz , senden öteki yerde yurt yuva tutmazdım . “
  Uğrunda binlerce şehit verilmiş , içerisinde binlerce masum hayatını sürdüren vatanımız kesinlikle göz nûrumuz , baş tâcımızdır . Ve herkesin vatanı bizzat için benzer önemi hâizdir . Vatan edinilmiş bir toprağa düşman gözünün eğri bakması dahi o vatanda hayatını sürdüren herkese müdafaa hakkı verir . Vatan için ölmek bir borç olabilir bazen .
  İnsanlar insan olarak bir meskene , oturacakları bir yuvaya muhtaç oldukları bunun için benzer halk olarak da bir vatana muhtaçtırlar . Evsiz barksız kişilerin yeryüzünde huzur içerisinde yaşamaları olası olmadığı bunun için benzer , vatansız kişilerin da huzur ve saadet içerisinde yaşamaları olası değildir . Onun için dilimizde: ” Allah kimseyi yeryüzünde vatansız , ahirette imansız etmesin . ” denilmiştir .
  Milletler , yeryüzünde huzur , saadet ve itimat içerisinde yaşayabilmeleri için kesinlikle bir vatana muhtaç oldukları bunun için benzer , dinlerini rahatça yaşayabilmeleri , ibadet etme ve taatlarını serbestçe yapabilmeleri , çocuklarını istedikleri biçimde eğitebilmeleri için de bir vatana muhtaçtırlar . Onun içindir ki meşhur şair Namık Kemal: İnsan vatanını sever , nedeni ise hürriyeti , rahatı , hakkı ve menfaati vatan yardımıyla kaimdir . ” der .