Vazopressin Nedir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 14 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Vazopressin

  Vasopressin: Bir diğer adı da antidiüretik Hormon olan vasopressin, insan da içinde olmak üzere memelilerin genelinde var olan bir hormondur. Bu hormonun ilk görevi böbreklerdeki suyun tekrar emilimini arttırmaktır. Vasopressin hormonu peptid yapısına sahiptir. Hipotalamusta sentezlenerek arka hipofizde bulunan küçük keselerde depo edilen bir preprohormon öncüsünden sentezlenmekte olan bu hormonun birazı direkt beyne ilerlemekteyken geri kalan büyük kısmı ise arka hipofizde, kana gönderilmek amacı ile depo edilmektedir.
  Vasopressinin İşlevi
  Vasopressin hormonunun en fazla önem taşıyan görevlerinden bir tanesi vücutta bulunan su tulumunun düzenlenmesini sağlamaktır. Vücutta su kalmaması halinde vasopressin salınarak böbreklerin suyu yakalaması sağlanmaktadır. Bunun sonucunda hacmi düşük, ancak daha yoğun olan bir idrar oluşturulmaktadır. Bundan ayrı olarak bu hormon, orta derecede olan bir vazokonstriksiyona neden olmakta ve kan basıncının artmasını sağlamaktadır. Bundan farklı olarak bu hormonun özellikle de beyinde nörolojik etkilerin olmasına neden olduğu da bilinir. Vasopressine fazlası ile benzeyen lizin vasopressin ise, domuzlarda var olan, AVP ile aynı işlevleri bulunan başka bir hormondur ve bu hormon insanlar üzerinde genellikle tedavi amacı ile kullanılmaktadır.

  Vasopressinin Böbrekler Üzerindeki Etkisi
  Vasopressin yani AVP, böbreklerdeki temel fonksiyonel bölüm olan nefronlarda bulunan kıvrımlı tübülün ve toplayıcı göreve sahip olan tübüllerin suya daha fazla geçirgen olmasını sağlamaktadır. Bunun sonucunda su tekrar emilimini arttırarak idrarın daha yoğun olması sağlanmaktadır. Bu durum, distal tübülde bulunan epitel hücrelerin apikal kısmında bulunan hücre zarına ek olarak su kanallarının ilave edilmesi ile sağlanmaktadır.