Veda hutbesinin içeriği nedir

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Elif tarafından 7 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Veda hutbesi nedir, veda hutbesinin içeriği nelerdir

  Veda Hutbesi, 632 yılında peygamberimiz Muhammed bin Abdullah tarafından yüz bini aşkın müslümana irad edilmiş olan dini metnin adıdır.

  Veda Hutbesi Hz. Muhammed'in 114000 kadar hacıya hitaben irad ettiği bir hutbedir.Peygamber efendimiz bu son hutbesinde, bundan sonra bir daha haccedemeyeceğini bildirip vefatının yaklaştığını ima ettiği, sonraki gelen günler de onun bu sözlerini doğruladığı için bu hacca Veda Haccı, bu hac esnasında irad ettiği hutbeye de Veda Hutbesi adı verildi.
  Veda Hutbesi her ne kadar tek bir hutbe imiş gibi kabul edilmekteyse de, gerçekte bu hutbe, Arafatta, Minada ve bir gün sonra yine Mina'da olmak üzere arife günü ile bayramın 1. ve 2. günlerinde parça parça irad edilmiştir.
  Farklı yer ve zamanlarda irad edildiği için de hutbe, birçok kişi tarafından birbirinden farklı şekillerde rivayet edilmiştir. Kişinin veya gurubun duyduğunu başkaları işitmediğinden, hutbenin tamamının bir araya toplanmasında bu farklı rivayetlerden yararlanılmış ve daha sonraki yıllarda bu üç ayrı yer ve zamanda tamamlanan hutbe tek bir hutbe olarak bir araya getirilmiştir.
   
 2. Adaba Ne kadar değicek Ben Ne izliyon Ne izliyon Ne kadar değicek Ben seninlr Ne izliyor Çok değil mii o Ben seninlr Ne izliyor Çok teşekkür ederim
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 9 Şubat 2016