Vejetatif Üreme Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 21 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Vejetatif Üreme

  Vejetatif Üreme; Yüksek yapılı olan bitkilerin yaprak, kök ve gövdelerine vejetatif organ adı verilmektedir. İşte bu organların belli bölümlerinden, ana bitkiye aynı genetik yapıya sahip olan yeni bireylerin, oluşturulmasına vejetatif üreme denilmektedir.

  Tarım ve ziraatte yaygın bir biçimde kullanılan bu çoğalma yöntemi, çeşitli şekillerde uygulanabilir. Yüksek yapısı olan bir bitkinin genetiksel özelliklerinin, nesiller boyu farklılığa uğraması istenmiyorsa, vejetatif yöntemle çoğalması gerekmektedir. Kavak, söğüt ve gül bitkilerinden alınan dallar köklendirilerek, toprağa ekimi yapılır. Bu yapılar gelişerek yeni bireyler oluşturur ve buna çelikle üretme denilmektedir. Çilek gibi bitkilerin sürünücü gövdelerinde yer alan düğümler köklenerek, yeni çilek bitkileri oluşur. Patates yumrularının üzerinde bulunan ve göz olarak adlandırılan bölgelerin her birinden, en uygun koşullarda yeni bitkiler oluşur. Buna göz ile üretme denilmektedir. Zambak ve ayrık otu bitkilerinin rizom denilmekte olan toprak altı gövdelerinden, yeni bitkiler türemektedir.

  Gözyaşı bitkisinde, yaprağın kenarlarında oluşan tomurcuklardan, küçük küçük bitkicikler gelişir. Daha sonra ana bitkiden ayrılır ve toprağa düşen bu bitkilerden, yeni gözyaşı bitkileri meydana gelir.