Voleybol Oyun Kuralları Kısa

Konusu 'Spor Merkezi' forumundadır ve webkolik tarafından 9 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Voleybol Oyun Kuralları  Bir file ile ikiye bölünmüş oyun alanı içerisinde iki takım tarafından topla oynanan bir spor dalıdır Voleybol.
  Voleybol oyununun amacı, topu filenin üstünden göndererek rakip takımın oyun alanına değmesini sağlamaktır. Ayrıca rakip takımın da aynı amaca ulaşmasını önlemektir.Bir voleybol maçında bir rally kazanan takım bir sayı alır.

  Servisi karşılayan takım rallyi kazandığında bir sayı ve servis kullanma hakkı kazanır.Voleybol oyuncuları saat yönünde bir pozisyona dönerler.

  Bu sporun Müsabakalar 220gr. ağırlığındaki mini voleybol topuyla oynanır.. Süper minik kategorisi maçları hafif plastik toplarla oynatılabilir ve file alçaltılabilir.

  Voleybol Oyun Kuralları kısaca şöyledir;

  * 10 dakikalık bir müsabakada takımlar en az 4 kişiden en fazla 8 kişiden oluşur. 4 kişi oynar diğerleri yedek olur. Yedekler, takım her döndüğünde sırayla oyuna girerler.

  * Takımlar isterlerse her 10 dakikalık müsabakada takım kadrolarında değişiklik yapabilirler. Takımın genel listesinde olmayan oyuncu müsabaka listesine yazılmaz.

  * Müsabakalar 10 dakikadır. Baş hakemin bitiş düdüğüyle beraber en fazla sayı alan takım galip ilan edilir. Bitiş düdüğü çaldığı anda oynanmakta olan sayı dikkate alınmaz. Sayılar da eşitlik olduğu zaman hakemin tekrar kararıyla beraber ekstra 1 sayılık oyun oynanır. Sayıyı alan takım galip ilan edilir.

  * Takımda iki ön oyuncu, iki arka oyuncu vardır. İhtisaslaşma (pasör, smaçör, pasör kaçma, oyun içinde yer değiştirme) yoktur.

  * Bir takım en az iki vuruş yapmalıdır. Tek vuruş hatadır. Blok vuruş sayılmaz. Servise blok yapılamaz.

  * Bir oyuncu serviste iken 3 sayı alınırsa takımı bir pozisyon döner.

  Sadece süper minikler kategorisinde, çizgiyi geçmemek kaydıyla, çizgiye basılabilir; oyuncular isterlerse servis yerine parmak pasla da oyun başlatılabilir. Minikler kategorisinde normal servis çeşitleri geçerlidir ve çizgiye basmak yasaktır.

  -Fileye değmek hata olarak kabul edilir ve rakip takıma sayı verilir. Bunun dışında aşırı faullü vuruşlar hariç oyuna müdahale edilmez.

  -File seviyesi üzerinden rakip sahaya yapılan vuruşlarda çektirme veya taşıma yapılmasına izin verilmez.

  -Antrenörler oyuna müdahale edemezler. Oyuncuları, dönme, servis atma ve değişme gibi, kuralları hatırlatmak için uyarabilirler.

  - Minikler kategorisi erkeklerde 12 yaş, kızlarda ise 11 yaş ve daha küçük yaştakilerden; süper minikler kategorisi ise erkeklerde 10 yaş, kızlarda 9 yaş ve daha küçük yaştaki sporculardan oluşur. Her kategoride, resmi küçükler liginde oynamamış olmak koşuluyla, bir üst yaş grubunun oynamasına izin verilir.