Voleybolun Kuralları Madde Madde

Konusu 'Spor Merkezi' forumundadır ve Elif tarafından 12 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Voleybolun Madde Madde Kuralları

  Voleybol oyun kurallarının maddeleri sırasıyla şöyle:

  1. Takımda iki ön oyuncu, iki arka oyuncu bulunur. İhtisaslaşma yoktur. (pasör, smaçör, pasör kaçma, oyun içinde yer değiştirme)
  2. Bir takım en az iki vuruş yapmalıdır. Tek vuruş hatadır. Blok vuruş sayılmaz. Servise blok yapılamaz.
  3. Bir oyuncu serviste iken 3 sayı alınırsa takımı bir pozisyon döner.
  4. Sadece süper minikler kategorisinde, çizgiyi geçmemek kaydıyla, çizgiye basılabilir; oyuncular isterlerse servis yerine parmak pasla da oyun başlatılabilir. Minikler kategorisinde normal servis çeşitleri geçerlidir ve çizgiye basmak yasaktır.
  5. Fileye değmek hata olarak kabul edilir ve rakip takıma sayı verilir. Bunun dışında aşırı faullü vuruşlar hariç oyuna müdahale edilmez.
  6. File seviyesi üzerinden rakip sahaya yapılan vuruşlarda çektirme veya taşıma yapılmasına izin verilmez.
  7. Antrenörler oyuna müdahale edemezler. Oyuncuları, dönme, servis atma ve değişme gibi, kuralları hatırlatmak için uyarabilirler.
  8. Minikler kategorisi erkeklerde 12 yaş, kızlarda 11 yaş ve daha küçük yaştakilerden; süper minikler kategorisi ise erkeklerde 10 yaş, kızlarda 9 yaş ve daha küçük yaştaki sporculardan oluşur. Her kategoride, resmi küçükler liginde oynamamış olmak şartıyla, bir üst yaş grubunun oynamasına izin verilir.
  9. Baş hakemin bitiş düdüğüyle beraber en fazla sayı alan takım galip ilan edilir. Bitiş düdüğü çaldığı anda oynanmakta olan sayı dikkate alınmaz. Sayılar da eşitlik olduğu zaman hakemin tekrar kararıyla beraber ekstra 1 sayılık oyun oynanır. Sayıyı alan takım galip ilan edilir.
  [​IMG]
  • Saha ölçüleri 9x6m.
  • File yüksekliği 2,10m.
  • Müsabakalar 220 gr. ağırlığındaki mini voleybol topuyla oynanır. Süper minik kategorisi maçları hafif plastik toplarla oynatılabilir veya file alçaltılabilir.
  • 10 dakikalık bir müsabakada takımlar en az 4 kişiden en fazla 8 kişiden oluşur. 4 kişi oynar diğerleri yedek olur.
  • Yedekler, takım her döndüğünde sırayla oyuna girerler.
  • Takımlar isterlerse her 10 dakikalık müsabakada takım kadrolarında değişiklik yapabilirler. Takımın genel listesinde olmayan oyuncu müsabaka listesine yazılmaz. Müsabakalar 10 dakikadır.