Vücut Sıcaklığının ve Nabız Sayısının Ölçülmesi

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 5 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Evde hasta bakımı sırasında hastanın genel durumunun ve seyrinin izlenmesi gerekir. Böylece hastalığın iyiye doğru mu yoksa kötüye doğru mu gittiği hakkında bir fikre varılır. Evde bakılan hastanın genel olarak vücut sıcaklığı ve nabzı takip edilir. Hastaya bakan kişinin vücut sıcaklığını ve nabzı takip edebilmesi için bu ölçümlerin nasıl yapıldığını bilmesi gerekir.

  Hastanın ateşini ölçmek için vücut termometresi kullanılır. Termometre, vücut sıcaklığını ölçmek için kullanılmadan önce su, sabun ya da alkolle silinerek temizlenmelidir. Hastanın koltuk altı silinip kurulandıktan sonra ateşi ölçülmelidir.
  Koltuk altından vücut sıcaklığını ölçmek için termometre koltuk altına yerleştirilmeli ve kol, göğüs üstüne getirilerek 5 dakika beklenmelidir. Daha sonra termometrenin gösterdiği sayısal değer okunmalıdır. Vücut sıcaklığı ağızdan da ölçülebilir. Bu amaçla termometre ağız içinde dil altına yerleştirildikten ve hastanın ağzı kapatılıp 23 dakika beklendikten sonra termometre okunmalıdır. Vücut sıcaklığı makattan ölçülecekse sıvı haznesi makattan 12 cm içeri sokulmalı ve 23 dakika bekledikten sonra termometre okunmalıdır. Termometre, kullanıldıktan sonra temizlenip yerine konmalıdır.
  Cıvalı termometreler darbe, düşme ve çarpmalara karşı dayanıklı değildir. Bunların kırılması halinde açığa çıkan cıva oda sıcaklığında buharlaşır. Cıva buharının solunması veya besinlere bulaşması zehirlenmelere ve ölüme yol açabilir. Bu nedenlerle Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğünün 22 Ekim 2009 tarihli genelgesi uyarınca cıvalı termometreler kullanımdan kaldırılmıştır. Kısaca ülkemizde artık cıvalı termometrelerin kullanımı söz konusu değildir. Bunun yerine dijital göstergeli termometreler kullanılmaktadır. Dijital göstergeli termometre ile vücut sıcaklığı tespit edilince sinyal sesi duyulur. Sinyal sesinden sonra dijital göstergeli termometredeki değer görülür ve okunur.
  Genelllikle yetişkinlerde koltuk altı ve dil altından, bebeklerde ise makattan ölçüm alınır. Vücut sıcaklığı ölçümlerinde, ölçümün yapıldığı yere göre farklı değerler elde edilir.
  Makattan yapılan ölçümlerde 38 °C üzeri, ağızdan 37,5 °C, koltuk altından 37,2 °C, kulaktan 38 °C'un üstündeki değerler yüksek olarak kabul edilmelidir. Vücut sıcaklığının normalin üzerine çıkması halk arasında "yüksek ateş" olarak tanımlanır. Vücut sıcaklığı yükseldiğinde evde alı nabilecek basit ve temel önlemler önemlidir. Hastanın bulunduğu ortamın sıcaklığı 1618 ºC arasında tutulmalıdır. Oda sıcaklığının ayarlanması için havalandırmalar ve vantilatörler kullanılabilir, ancak hastanın direkt olarak hava akımının karşısında olmamasına dikkat etmek gerekir.
  Hastanın üzerindeki fazla giysiler çıkartılarak az ve gevşek giysilerle vücut sıcaklığının düşürülmesine yardımcı olunmalıdır. Vücut sıcaklığını düşürebilmek için ılık su (2932 °C) ile ıslatılmış bir bezle vücut silinir. Banyoya girebilecek konumdaki hastalar ılık su ile ve keseler tarzda silinerek duş yaptırılabilir. Duş sırasında saçların çok ıslatılmamasına dikkat edilir. Yüksek ateşte vücudun daha fazla sıvıya ihtiyaç duyması nedeniyle hastanın bol miktarda sıvı almasını sağlamalıdır. Doktorun tavsiye ettiği bir ateş düşürücü ilaç kullanılabilir. Ateş düşürücüler hastanın yaşına ve kilosuna bağlı olarak farklı dozlarda kullanılırlar; bu nedenle bir hekime danışarak kullanılmalıdır.
  Zamanında düşürülmeyen yüksek ateş, çocuklarda havaleye yol açabildiği için oldukça tehlikelidir. 3 ay ile 5 yaş arasında, yüksek ateşle birlikte görülen nöbetler havale olarak adlandırılır. Havale geçiren çocuk aniden bilincini kaybeder, vücudu, kol ve bacakları hareket etmez. Ardından kasılmalar başlar, gözleri kayabilir. Genelde bir dakika içinde kendiliğinden geçer. Kasılmaların ardından çocuk derin bir uykuya dalar. Ateşli havale mutlaka doktor tarafından değerlendirilmeli, ateşe neden olan etken belirlenerek buna uygun tedaviye başlanmalıdır.