Yanardağ Nasıl Oluşur Kısaca Bilgi

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Ayaz tarafından 9 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Ayaz

  Ayaz

  Katılım:
  25 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.118
  Yanardağ Nasıl Oluşur Özet

  Yer yuvarlağının iç kesimlerinin çoğu bunun için benzeyen , magmanın hareketleri ve dinamikleri de çok iyi anlaşılamamıştır . Ancak , bir püskürmenin , yanardağın altında yer alan sert bir tabakaya ( Dünya’nın kabuğuna ) dosdoğru magmanın davranış ederek bir ” magma odacığı ” nı işgal etmesinin akabinde geldiği bilinmektedir .
  Sonunda , odacıktaki magma yukarı dosdoğru itilir ve gezegenin yüzeyine lav olarak yayılır veya artan magma civardaki yer şekillerinde yer alan suyu ısıtır ve patlamalı buhar çıkışlarına ne sebeple olabilir . Bu çıkışlar veya magmadan kaçan gazlar , taş , kül , volkanik cam veya volkanik külün şiddetli bir biçimde fırlatılmasına yol açar . Püskürmeler hep şiddetli olsa da , akıntı veya büyük patlamalar halinde olabilirler .
  1961 de meydana atılan plaka ( levha ) tektoniği teorisinin biyolojik çalışmalara mühim katkısı olmuştur . Yerkabuğunun bir parça durumunda olmadığını , sert olmayan manto üstünde yüzen ve plaka ismi verilen parçalardan oluştuğunu öngören plaka tektoniği teorisi , volkanik etkinliğin % 99′luk bölümünün bu plakaların birbirleriyle kalan sınırlarında gerçekleştiğini onay etmektedir . Volkanik etkinliğe sahip bölgelerin yerkabuğundaki dağılımına bakıldığında , bu plaka sınırları süresince dizildikleri kolayca görülebilir .
  Genellikle yanardağlar , zirvesinden büyük duman bulutları ve ateş çıkartan dağlar olarak düş edilirler . Ancak , yanardağlar ender olarak duman ve ateş püskürtürler . Duman olarak düşünülen , su buharı ve çoklukla kükürt buharlarıyla karışmış çok fazla miktarlarda ince tozdur . Ateş bunun için benzeyen gözüken ise püsküren maddelerin parlamasıdır . Parlamanın sebebi , çok yüksek sıcaklıktır ve bu parlama toz ve buhar bulutlarından yansır ve bu yansıma da ateşe benzeyen .
  Karadaki yanardağlar büyük ihtimalle , çıkışların seneler içerisinde devamlı olarak birikmesiyle koni veya kül konisi şeklini alırlar . Suyun altında ise , yanardağlar büyük ihtimalle fazlasıyla yüksek sütunlar oluşturur ve seneler içerisinde okyanus yüzeyine çıkarak yepyeni adacıklar haline gelirler