Yanlış kesilen tırnak selülit nedeni

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 9 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Son dönemlerde artan damar iltihabı ve selülit nedenlerinden biri de tırnağı yanlış kesmek olduğunu biliyor muydunuz? Aslında basit bir işlem olarak görünen ayak tırnağının yanlış kesilmesi daha sonra çok ciddi sonuçlara sebep olabilmektedir. Tırnak bakımı çok önemsenmediği için çoğu hastanın tırnağında mantar geliştiğini ve tırnak mantarları tırnak yatağından bacak kan dolaşımına geçip kolaylıkla damar iltihabına yol açabilir. İki tür tırnak makası vardır. El tırnaklarını kesen tırnak makasının ucu konkav olup tırnak köşelerini de içine alır, ayak tırnak makasının ucu ise düzdür ve tırnağın köşesinin tam alınmaması gerekir. Tırnakların derinden kesilmemesi ve ayak tırnaklannın köşelerinin alınmaması gerekiyor. Kozmetik nedenlerle ayak tırnağının köselerinin fazla alınması halinde (tırnak batması olsun veya olmasın) mikroplar kolaylıkla kan dolaşımına giriyor ve hastada varis olması durumunda damar iltihabı ve selülit kaçınılmaz hale geliyor. Bu durum ayağında mantar olmayan, ayak tırnakları sorunsuz kişiler için de geçerli.

  Damar iltihabı, bacaklarda toplardamarların iltihaplanması anlamındadır.Bu soruna bir çok insanda rastlanıyor.
  Bakırköy Araştırma Hastanesi Klinik Şefi Doç. Dr. Ahmet Akgül, Gün boyu ayakkabı ve çorap içinde kalan ayak ve tırnakların mikropların çok sevdiği bir ortam yarattığına dikkat çekiyor. Bunun nedeninin kanın birikimi olduğu belirtiyor. Özellikle varisli kişilerde sıcak ve kapalı ortamların tırnaklarda zaten var olan mikroplan artırdığı vurguluyor.

  [​IMG]

  DAMAR iltihabının bacakta görülmesi halinde, o bölgede damar seyrine uygun kızarıklık, sıcaklık artışı ve ağrı görülüyor.
  Hastada selülit de varsa bu belirtilere deride değişiklikler ile sertlik de ekleniyor. Bu durumdaki hastanın tedavi olmaması, damar iltihabı sonucu, damarda fonksiyon ve yapı bozukluğuna, varis oluşumuna, mikropların kana karışması ile ölüme kadar gidebilen sonuçlara yol açar.