Yararlı Bakteriler Nelerdir Kısa Bilgi

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Ayaz tarafından 14 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Ayaz

  Ayaz

  Katılım:
  25 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.118
  Yararlı Bakteriler Nelerdir Kısaca

  Bakterilerin en mühim faydasi olarak dünyamizda biriken artik maddelerin ana biyolojik monomerlerine ayristirilmasi olarak gösterebiliriz . Eger çürükçül bakteriler olmasaydi ölü insan bedenleri ve canliligini yitirmis bitki parçaciklari öldükleri vücutta kalacaklardi ve bunlarin ana organik maddelere dönüsümü olmayacakti . Bu Şekilde karbon döngüsünün mühim bir parçasi adına getirilmemis olacakti . Bu çürükçül bakteriler yaptiklari bu parçalama islemiyle ayni sürede topraklari da beslerler ve verimli duruma getirirler .

  Bazi bakterilerin çürütücü göreviyle dogaya katkilarda bulunmasinin yaninda kimi bakterilerde asi ya da antibiyotik olarak tip pazarında insanlara ek olarak saglikli bir yaşam vermek amaçlı kullanilirlar . Bilindigi üzere öldürülmüs ya da zayiflatismis bakteriler insan vücuduna enjekte edildiginde , beden bu bakterilere karsi antikor üretmeye baslar ve bu zayiflatilmis ya da ölü kalan bakterilere karsi bir üstünlük saglar . Bu olaya tip alaninda bagisiklik denmektedir . Beden zayıf bakterilere karsi benzetme yerindeyse bir antreman yapmis olabilir ve kuvvetli , saglam bakterilerle karsilastiginda nasil davranmasi gerektigini ögrenmis olabilir . Bildiginiz buna benzeyen günümüzde de tetanoz olsun verem olsun çok hastaligi önlemek amaçlı çok çesitli bakteriler kullanilir ve bir önlem olarak sayilirlar . Tekrardan benzeyen sekilde bazi bakteriler de tekrardan tip pazarında antibiyotik yapiminda kullanilirlar . Streptomycin adi verilen bir bakteri türü Bacitracin , Polymyxin , ve Erythromycin adi verilen antibiyotikler üretmektedir ve bu antibiyotikler hastalik önleyici olarak çok gün vatandaşlar tarafindan kullanilmaktadir .
  Bakteriler kimi sürede besin yapiminda sikça kullanilmaktadir . Birden Çok bakteri türü fermantasyon adi verilen aşama sonucu olarak kimyasal degisikliklere neden olmaktadir . Örnegin peynir ve yogurt bu tür kimyasal degisikliklerin sonucu meydana çikmis yararli besinlerdendir . Ayrica tekrardan Clostridium bacterium adi verilen bir bakteri türünün fermantasyonu zamanı bitiminde meydana çikan bütül içki ve asetone kimya pazarında çok kullanilan degerli kimyasal maddelerdendir . Tekrardan benzeyen sekilde insan kaninin plazmasinda yer alan Dextran adli yararli bir madde de tekrardan Leuoconostoc adli bir bakteri tarafindan yapilmaktadir . Saymakla tükenmeyecek faydalari kalan bakterilerin bitiş bir yararindan da bahsetmek gerekirse , bazi bakteri türleri bazi hayvanlarin bagirsaklarinda bilhassa selülöz sindiriminde kullanilmaktadir ve bu selülözün karbonhidratlarin basit tasi kalan glikoza indirgenmesini saglar ve bu şekilde hücreler amaçlı gerek kalan olan enerji de bulunmus olabilir