Yavuz Sultan Selimin Hayatı ve Bilinmeyen Yönleri Kısaca

Konusu 'Eğitim Desteği' forumundadır ve Ayaz tarafından 8 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Ayaz

  Ayaz

  Katılım:
  25 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.118
  Yavuz Sultan Selimin Hayatı ve Bilinmeyen Yönleri Hakkında Bilgi

  1470 yılında doğan ve 1520 yılında vefat eden Yavuz Sultan Selim’in babası II. Bayezid olup annesi Gül-Bahar Hatundur. Osmanlı Devletinin başına geçtiğinde 2.375.000 km2 olan topraklar, sekiz yıllık süre içerisinde toplamda 6.557.000 km2’ye ulaşmıştır. Yavuz Sultan Selimin padişahlığı döneminde Anadolu birlik içerisinde yaşamaya başlamış halifelik Abbasilerden Osmanlı Hanedanına geçmiştir.
  Osmanlı Devleti için önemli bir dönüm noktası olan İpek Yolu ve Baharat Yolu Osmanlı ticari hacminin artmasını sağlamış ticaret yollarının tüm kontrolü ele alınmıştır. Yavuz Sultan Selimin tahta çıkışı ise babasına karşı yapılan bir darbe ile gerçekleşmiştir. Şehzade Selim, Padişah olmadan önce Trabzon’da valilik yaparken Kırım Hanı Mengli Giray’da aldığı destek ile tahta geçmiştir.
  1512 yılında tahta geçen Yavuz Sultan Selim, 1520 yılında bir çıban nedeniyle 49 yaşında iken ölmüştür. Padişahlığı döneminde önemli bir toprak büyüklüğüne ulaşan Osmanlı devletinde ayrıca hem askeri hem de donanma anlamında önemli ıslahatlar gerçekleştirilmiştir.