Yengeçler Hakkında İlginç Bilgiler

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 3 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Yengeçler hakkında 10 ilginç bilgi

  1. Balık ve karides baş yiyecekleri olup 400 derecelik hidrotermal bacalar uzaktan algılayan gözlere sahiptir. Yengeçler zifiri karanlıkta yaşayabilirler ve bu durumda gözleri ön plana çıkar.
  2. Yengeçler üstten bakılınca sefalotoraks başlı göğüs görülür ve genelde 6 parçadan hatta 10 parça olanları vardır. Karın kısmı küçük olup göğüs altına doğru kıvrımlıdır ve beş çift yürüme bacakları göğüs kısmından çıkar.
  3. Yengeçler her türlü hayvanı kıskaçlarıyla yakalayarak yiyebiliyorlar, etcil bir hayvan olup 1500 metreye kadar derinliklere inebiliyorlar.
  4. Yengeç vücudu kitinden yapılmış karapaks denen kireçli sert bir kabukla örtülüdür, 4.000 - 5.000 arasında türü olduğu bilinmektedir.
  5. Yengeçler büyüdükçe kabuklarına sığmazlar sürekli gezinirler yer değiştirirler.
  6. Kızıl yengeçler ALLAH'ın yarattığı güzelliklerden bir demettir, ayrıca yengeçlerin gözleri kusursuz bir göz taramaya sahiptir ve bu da ALLAH'ın başka bir lutfudur. Örümcek yengeç türleride vardır.
  7. Hayalet yengeçler doğal kamuflaj yöntemiyle saklanma yapan canlılara gözel bir örnektir.
  8. Fiddler yengeçleri çamur oyukarında yaşarlar ve günlük renk değiştirirler. Akıntıların durumuna göre, gece ve gündüz gibi etkeneler yengeçlerin renk değiştirmesinde büyük rol oynar.
  9. Nal yengeçleri zararsız hayvanlar olup deniz dibinde kum ve çamurlar arasında yaşarlar. Kabuklu ve kabuksuz deniz hayvanlarını yiyerek beslenirler.
  10. Bilimsel araştırmalara göre yengeçler acıyı hissedebiliyorlar araştırmalar bunu gösteriyor.