Yeni Yıl İle İlgili Hikayeler

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Yavuz tarafından 31 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Yeni Yılla İlgili Hikaye

  Yeni Yıl Hakkında Hikaye

  Muavin Mehmet'in omzuna hafifçe dokunup "son durak kardeş" diyerek uyandırdı. Mehmet hüzünlü daldığı uykusundaki rüyasından hiç uyanmak istemiyor gibi otobüsün camından dışarıyı süzdü. İnip valizlerini aldı. Harem otogarı bu sabah boğazdan gelen hafif bir esinti ile denizin kokusunu taşıyordu. Mehmet'e çok faklı geldi, Diyarbakır'da belki hiç tatmadığı hislere kapılıyordu. Mehmet Diyarbakır Silvan doğumluydu. Köyündeki terör olaylarından dolayı babası onu İstanbul'a amcasının yanına göndermişti. Diyarbakır'da işsizlik insanları farklı sonuçlara götürüyordu. Mehmet'in köyü bir gece sağ örgüt diğer gece sol örgüt tarafından basılır evleri ve komşuları yağma edilirdi. Bazen de jandarma gelir örgüte destek oluyorsunuz diye ithamlarda bulunurlardı. BU zor şartlarda Mirza amca oğlunun yok yere heba olmaması için amcasına havale etmişti.

  Harem otogarından amcası aldı ve Hasippaşa mahallesine geldiler. Amcasıyla inşaatlarda çalışıp usta oldu ve amca kızı ile evlendiler. Mehmet babasının ve köy imamının çabaları ile islami hassasiyetleri olan birisiydi. Elinden geldiğince dinini yaşamaya çalışıyordu. Aradan yıllar geçmişti. Mehmet'in çocukları büyümüş kendi ise yaşlanmıştı. İstanbul gibi bir metropolde babasından ve köy çevresinden aldığı dini ve ahlaki değerleri oğluna ve diğer çocuklarına aktarmakta çok güçlük çekmişti. Çocukları kendisi gibi düşünmüyor çoğu zaman anne ve babalarını beğenmeyip eleştiriyorlardı. En büyük oğlu İbrahim açık öğretim fakültesi okuyordu. Ailesi ile çok az vakit geçiriyor ve kendine batı tarzı bir hayat standardı oluşturmaya ailesinden iyice komaya çalışıyordu.

  Birgün sabaha karşı Mehmet Amca her zamanki gibi erkenden kalkıp abdestini aldı ve camiye çıkmak için hazırlandı. Eşi Zeynep kahvaltı hazırlıyordu. Mehmet amca ile adet edinmişlerdi. Sabah namazından sonra sıcacık sobanın yanında ekmek ısıtıp kahvaltılarını yaparlardı. Mehmet Amca camiye gitmek için evden çıkarken oğlu İbrahim yılbaşı kutlamasından yeni dönüyordu. Gece sabaha kadar ordan oraya yorulmuş ve aşırı miktarda alkol almıştı. Ayakta duracak hali yoktu. Kapıda bekleyen taksiciye Mehmet Amca parayı verip oğlunu içeri aldı. Üzerini çıkarıp yatağına yatırdılar ve Zeynep Hanım ile birlikte ağlamaya başladılar. İbrahim ise dünyadan habersiz sızmış kalmıştı.

  Mehmet amca camiye gitti namazdan sonra cami kahvesinde birer bardak çay içmek için çağırdılar. Çok üzgün olduğu belli olan Mehmet amcayı komşusu Konya'lı Metin bey ısrarla alıkoydu ve başladılar sohbete. Bir bir dertlerini anlattılar içlerini döktüler. Kafalarında çözemedikleri sorular beliriyordu;

  -- Neydi müslüman bir toplumu değerlerinden bu kadar uzaklaştıran?

  -- Neydi batı emperyalizmindeki çekici süsülü hayat?

  -- Neydi insanlardaki ahret din iman şuurunu bu kadar körelten?

  -- Neden insanlar için namaz oruç zekat önemsiz gereksiz olmuştu?

  -- Daha müslüman olan anne babaları hayattayken onları dinden uzaklaştıran etkenler neydi?

  -- Bulunmuş oldukları ülkenin takvimine göre yeni bir yılın sevincini yaşayorlar da, mensubu oldukları dinin iman etTikleri islamın gereklerinden neden bu kadar uzak yaşıyorlar?

  -- Adı müslüman ırkı türk kürt laz ama yaşantısı neden alman ingiliz fransız? anlayamıyorlardı.
  [​IMG]
  Hikayede geçen isimler ve olaylar tamamen doğaçlamadır. Gerçek hayattaki kişi yada kurumları temsil etmemektedir.ywx webokur.com