Yeniçeri Ocağının Kaldırılması Hakkında Bilgi

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Nehir tarafından 18 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Yeniçeri Ocağının Kaldırılması İle İlgili Bilgi

  1324 yılında kurulan Yeniçeri Ocağı 1658 yılından bu yana bütün önemini kaybetmiş ve bir ayaklanma yuvası haline gelmişti . Devamlı Olarak ayaklanan Yeniçeriler istemedikleri padişahları ve hükümet adamlarını indiriyor , hatta öldürüyorlardı . Askerlere yakışmayan davranışlar içine giren sarhoş Yeniçeriler milletin canına ve malına zarar vermeye başlamıştır . Bu sebeple de milletin nefretini kazanmışlardı . O dönemlerde birçok ilmiye sınıfına yaptıkları küfürler , halk ile ilmiye sınıfının , Yeniçerilere karşı , cephe almalarına neden olmuştu .
  Sultan II . Mahmud Yeniçeri ocağına karşı birtakım tedbirler almaya başladı . Yeniçerilerin , Avrupa ordularınabenzer eğitilmeleri gerektiğini düşünüyordu , bu amaçla ” eşkinci ” isimli yepyeni bir askeri örgüt kurulmasını emretti . Bu yepyeni eğitimi istemeyen Yeniçeriler , At meydanında toplanarak gösteri yaparak ayaklandılar . Babıali’ye saldırdılar.

  Sadrazam Selim Paşa , vezirleri , din adamlarını , humbaracı , lağımcı , topçu ve donanma mürettebatını topladı; sancağı çıkartarak ocakla savaşılacağını duyurdu . Hükümet memurları İstanbul sokaklarında dolaşarak halkı sancak altında toplamaya başladı . Bunun üzerine Yeniçeri tellaları , ocak severleri ayaklanmaları için uyardı . Hazırlıklarını tamamlayan sadrazam , Sultan Ahmed Camii’ni karargah yaparak halka silah dağıttı . Beyazıt ve Divanyolu’nu tutan yeniçeriler , çarpışma başlayınca At meydanına çekildiler ve kapıyı kapattılar . Sadrazam Selim Paşa meydan kışlasını çevirerek top ateşine tutturdu . Ateş sonucu olarak meydan kapısının bir kanadı kırıldı . Kapının diğer kanadını da kıran halk Yeniçerilerin üzerine saldırdı . Yeniçeriler kışla ve tekkeye sığındılar . Top ateşi akabinde kışla birkaç saatte , içindeki yeniçerilerle beraber yakılıp yıkıldı .
  Ele geçirilen elebaşları sadrazam tarafından yargılanarak boğduruldu ve cesetleri Sultanahmed Meydanı’ndaki Çınaraltı’na gömüldü . bu olayların sonucu olarak 6 . 000 birey öldürüldü , 20 . 000 birey de sürgüne gönderildi . II . Mahmud ek olarak bir sonra Yeniçeri Ocağı’nın kaldırıldığını , bir fermanla halka duyurdu .