Yer Fıstığı Yağı ve Faydaları

Konusu 'Bitkisel Tedavi' forumundadır ve Nehir tarafından 1 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Yerfıstığı Yağının ve Faydaları

  Yerfıstığı yağı açık sarı renkte, kendine özgü tat ve kokuda bir yağdır. Özellikle pamuk yağı ile karşılaştırıldığında fosfolipid ve yağ dışı unsurları az miktarda içerdiği için rafinasyonu oldukça kolaydır. Genellikle margarin üretiminde, mayonezlerde, sıvı şekilde kızartma ve salata yağı olarak kullanım alanları bulunmaktadır.

  Protein, yağ ve E vitamini açısından zengin bir besin olan fıstıkta B grubu vitaminler ile fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum ve kalsiyum mineralleri de bulunur.

  Yer fıstığı yağının içeriğindeki yağ asitlerinin kandaki lipid profili üzerine olumlu etkileri olabilir. Beslenmeyle alınan doymuş yağ asitlerinin yerine tekli doymamış yağ asitleri daha sık tüketildiğinde iyi huylu HDL kolesterol oranının artmasına ve kötü huylu LDL kolesterol, trigliserid, yağ oksidasyonu oranının azalmasını sağlamaya destek olabilir. Bu sayede kalp ve dolaşım sistemi üzerinde olumlu etkiler gösterebilir.

  Yerfıstığı yağının bilinen faydaları

  Cinsel gücü arttırır. Yerfıstığı vücuda enerji ve kuvvet verir. Kalp sağlığına iyi gelir. Bağışıklık sistemini destekler. Gastrit, Mide yanması ve ekşimesi şikâyetlerini azaltır. Kandaki şeker oranını ayarladığı için şeker hastalarına faydalıdır. Yerfıstığı yağı kabızlığa iyi gelir. Kasların ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Öğrenmeyi kolaylaştırır. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir. Kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Başta Meme, prostat ve kalın bağırsak kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucudur.

  Yapılan bazı çalışmalarda yer fıstığı yağının metabolizmayı arttırdığı ve iştah kontrolune yardımcı olduğu belirtilmiştir. Bu nedenle kilo kontrolü programlarında kullanılabilmektedir.

  Yerfıstığı yağı kullanım şekli

  Besin desteği olarak günde 1-2 tatlı kaşığı kullanılması önerilmektedir.

  Uyarı: Yerfıstığı yağı ve faydaları hakkında yapılan araştırma neticesinde sağlığımızı korumak amacıyla hekimlerin görüş ve önerileri olmaksızın kullanılmamalıdır.