Yılbaşı ağacı niye süslenir

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Yılbaşı ağacı neden süslenir

  Yılbaşı gecelerinde yapılan aktivitelerin büyük çoğunluğu bazı Hristiyan adetlerinin karıştırılarak toplum yaşantımıza dâhil olmasına dayanıyor. Örneğin yılbaşı haftasını noel adı altında kutlamak kesinlikle Türk örf ve adetlerinin dışında kalan, hristiyanların Hz. İsa’nın doğumunu kutladıkları Noel Bayramı ile yeni bir yılın başlangıcının eğlence ile karşılanması alışkanlıklarının yanlış şekilde alınmasından kaynaklanmaktadır.  Ağaçlar dini törenlerde mistik ve ruhani objeler olarak yüzyıllar boyunca kullanılmıştır ki bu kullanım Mısır ve Çin gibi eski uygarlıkların Hristiyanlıktan çok daha eski olan tarihi kalıntılarına dayanmaktadır. Yılbaşı ağacı olarak neden yılbaşında çam ağacı süslenir konusunda net bir bilgi olmasa da birçok varsayım içerisinde bana en mantıklı gelenine değinmek istiyorum. Âdem ile Havva’nın cennetten kovulmasına sebep olan elmaları bilmeyen yoktur. Almanlar, köknar ağacının üzerini elmaya benzeyen süsler ile donatarak on beşinci yüzyıla kadar sürdürdükleri adetlerine ekmek ve meyve gibi besin maddelerini de eklemeye başlamış ve Protestanlık mezhebinin yayılması ile süslenen ağaçlara mumlar da eklenmiştir.

  Yılbaşında neden çam ağacı süslendiği konusunda çam ağacını özel kılmakta olan herhangi bir etken olmadığı gibi, bunun büyük ihtimalle ormanlarda bol miktarda ve rahatlıkla bulunabilen bir ağaç olmasından kaynaklandığını iddia eden kaynaklar da bulunuyor. Günümüzde doğanın korunabilmesi adına yılbaşında ağaçların kesilmesi yerine plastik ağaçlar tercih ediliyor. Herhangi bir dini dayanağı olmayan yılbaşı çam ağacı süsleme âdeti, yalnızca diğer toplumların geleneklerinden alınan eğlenceli bir aktiviteden ibarettir.

  Çam ağacı süslenmesi konusundaki etkenlerden birisi de dünyanın güneş etrafındaki dönüşü sürecinde, bulunduğu pozisyon itibarı ile 21 Aralık günü uzamaya başlayan gündüzlerin daha aydınlık ve parlak günler getireceğine olan inanç ve bu güzel günlere dair umudun eğlencelerle paylaşılıp, kutlanılması âdetidir.