Yıldırımdan Korunmak İçin Neler Yapmalıyız

Konusu 'Konu Anlatımı' forumundadır ve Demir tarafından 5 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  yıldırımdan korunmak için nelere dikkat etmemiz gerekir

  Diğer meteorolojik sebepli doğal afetlerde olduğu gibi, yıldırımlardan dolayı ortaya çıkan can ve mal kayıplarını minumuma inderebilmek için insanlarımızın açık arazide dururken yada bina içinde ve otomobil içerisindeyken nasıl davranmaları gerektiği ve ilk yardım konusunda bilgilendirilmesi gerekir.
  Dünyanın bir çok ülkesinde bulunan Şehirlere ve ormanlara yaklaşan yıldırım içerikli fırtınaları takip edebilen, yıldırımların yerlerini ve zamanını otomatik olarak belirleyip gösterebilen “Yıldırım Detektörleri” ağının Türkiye’de de kurulup işletilmesi lazımdır.
  İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde doğal gaz kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte yeni bir tehlike daha ortaya çıkmıştır. Doğal gaza geçiş ile sonrasında eski bacaların içine korozyona dayanıklı olarak bükülebilen çelik borular koyma uygulamada giderek yaygın olarak. Doğal gaz kullanan binaların bacalarında bulunan çelik borular, bacalara olası bir yıldırım çarpması durumunda, büyük bir miktarda elektrik akımını, gaz tesisatına kadar taşıyabileceği ihtimali unutulmayıp tedbir alınmalıdır.
  Ayrıca gökdelen gibi yüksek ve sivri binalarda, hastahane, fabrika ve otellerde , camilerde yıldırım tehlikesine karşı paratoner tesisatının konulmuş, kurulmuş ve çalışıyor durumda olması sürekli olarak kontrol edilmelidir.