Yüksek uygarlığın merdiveni sanattır sözü ne demek

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  yüksek uygarlığın merdiveni sanattır atatürk bu sözüyle ne demek istemiştir

  Sanat öncelikle kişisel gelişimin en üst basamaklarından biridir ve dolayısı ile toplum içinde insanların gelişmiş düzeyde olması ile birlikte sanatsal faaliyetlerde gelişir ve yaşadığımız toplumu daha medeni, daha aktif ve daha birbirine bağlı kılar.

  İnsanların kendilerini geliştirme, istekleri ve yetenekleriyle dünyada kalıcı olabilme gayeleri sanat ve bilim sayesinde gerçekleşebilir. Sanatsal faaliyetler ile iç içe olan bir insan benliğindeki kültürel tarafı, ruhsal gücünü, kişiliğini, hayattan haz alma duygusunu ve kendi kalitesini arttırmada isteğini fark eder ve sanatta bu konuları geliştirmesinde yardımcı olur. Bir kişide sanatsal bir bilinç oluşabilmesi için bulunduğu ortama, çevresinde yaşayan insanların gösterdiği etkiye ve ailesini ona verdiği eğitim oldukça etkili olacaktır.

  Dünyada da görüldüğü üzere gelişmiş olan toplumların sanat faaliyetlerine ve sanatsal etkinliklere verdiği değer, gelişmemiş ve az gelişmiş toplumlarda verilen değerle kıyaslanamayacak kadar fazladır. Gelişmemiş ve az gelişmiş olan toplumlarda bu tarz sanat faaliyetleri neredeyse hiç yoktur.