Yumuşama Dönemi Politikaları

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Suga tarafından 8 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  25 Haziran 2016
  Mesajlar:
  814
  Yumuşama Dönemi Politikaları
  Doğu-Batı ilişkileri ilk kez, 1948’den sonra bir kere daha baş gösteren 1958 Berlin Buhranı ile ilgili Cenevre toplantılarında başladı. Davet üzerine 1959’da ABD’ye giden SSCB Başkanı Kruşçev, ABD Başkanı Einsenhovver ile biraraya geldi. Görüşmelerde anlaşmazlıkların karşılıklı müzakerelerle çözümlenmesi kararlaştırıldı. 1960’ta Paris’te gerçekleşen ABD, SSCB, İngiltere ve Fransa liderler zirvesinden sonuç alınamadı. Viyana’da 1961 ’de ABD Başkanı Kennedy ve Sovyet lideri Kruşçev arasında yapılan görüşmelerde sert tartışmalar yaşandı. Ancak NATO’nun kararlı tutumu karşısında, SSCB, Berlin konusundaki katı tutumunu yumuşattı ve uzlaşma yolu açıldı. 1963’te Moskova’da SSCB-ABD zirvesi gerçekleştirildi.

  Çin, SSCB baskısından kurtulmak ve Japonya’yı etkisizleştirmek amacıyla yumuşama politikasına yöneldi. SSCB ile Çin arasında oluşabilecek olası bir ittifakı önlemek isteyen ABD, Çin’in uluslararası alanda tanınmasını savunmaya başladı. ABD’nin Güney Vietnam’dan çekilmeside Çin-ABD ilişkilerini geliştirdi. ABD, Çin’e uyguladığı ambargoyu kaldırdı ve Çin’in BM’ye yeniden kabul edilmesini sağladı.

  6 Nisan 1971’de, ABD masa tenisi (ping-pong) takımı Çin’e davet edildi. Batılı gazetecilerin bu ziyareti izlemesine olanak tanındı. 14 Nisan’da Çin Başbakanı Amerikalı sporcuları kabul etti. Bu ziyaret sonrasında Çinlilerin ABD’ye girişine vize verilmesi kabul edildi. 1972’de ABD Başkanı Nixon, Çin Halk Cumhuriyeti’ni ziyaret etti.