Yunan Uygarlıkları Hakkında Bilgi

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Suga tarafından 28 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  25 Haziran 2016
  Mesajlar:
  814
  Yunan Uygarlıkları Hakkında Bilgi

  Yunan Medeniyeti M. Ö. 1200 yıllarında bölgeye göç eden Dorlar tarafından kurulmuştur. Akaları egemenliklerine alan Dorlar, savaşlarda esir aldıkları insanları köle olarak kullanmışlardır.

  Yunanistan’da kurulan şehir devletçiklerine polis adı verilmiştir. İçlerinde en önemlileri Atina, Korint, Tebai ve Isparta şehir devletleriydi.

  Yunanistan’da her polis (şehir devleti) ayrı bir devletti. Dışa karşı bağımsız olmak, kanunlarını kendileri yapmak ve uygulamak, kendi kendilerine yeterli olmaya çalışmak, şehir devletlerinin temel amacıydı. Başlangıçta krallar tarafından yönetilen şehir devletlerinin yönetimi, zamanla güçlenen asillerin eline geçmiştir.

  Yunanistan’da halkın sınıflara ayrılması mücadelelere neden olmuştur. Bu nedenle M. Ö. 7. yüzyıldan sonra Tiranların yerini üç kişiden oluşan ve her yıl yeniden seçilen arhonlar almıştır. Bu arhonların en önemlileri Drakon, Solon ve Klistenes’tir. Bu üç Arhon da sınıflar arasındaki mücadelelere son vermek için kanunlar yapmışlardır.

  Drakon’un yaptığı kanunlar alt tabakaya çok ağır cezalar getirirken soyluları korumuştur.

  Solon’un arhonluğu sırasında hazırlanan kanunlar Drakon kanunlarından biraz daha ılımlıdır. Köylülerin bütün borçları bağışlanmıştır. Solon borçlarını ödeyemedikleri için köle durumuna düşenleri kurtararak bu uygulamaya son vermiştir. Doğuştan gelen soyluluğu ortadan kaldırmış, buna karşılık halkı gelirlerine göre sınıflara ayırmıştır. Halk gelirine göre ”Dörtyüzler Meclisi” veya “Halk Meclisleri”’nde yönetime katılma olanağı elde etmiştir.

  Klistenes, bütün sınıf farklılıklarını ortadan kaldırdı. Asillerin seçildiği Beşyüzler Meclisi’ni kurdu. Halk meclislerini devam ettirdi ve Tıran olmak isteyenleri 10 yıl yurt dışına sürgün etme yetkisini verdi.