Yusuf Kamil Paşa Kimdir Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Nehir tarafından 7 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Yusuf Kamil Paşa hakkında bilgi

  Yusuf Kâmil Paşa; ( 1808-1876)

  Tanınmış bir devlet adamı ve yazarıdır. Sadarete (sadrazamlığa) kadar yükselmiştir. Anadolu’da Malatya’ nın Arapkir kasabasında doğdu. Akkoyunlu hanedanından inmiş bir ailenin çocuğudur. İstanbul’a gelip Arapça, Farsça öğrendi. 1833′te Mısır’a gitti. Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa’nın özel kâtibi oldu. 1844′te mirliva (tümgeneral) iken İstanbul’a geldi. Aynı yıl Mehmet Ali Paşa’nın kızı prenses Zeynep Hanım’la evlendi.

  Önce ticaret nazırı olan Kâmil Paşa 1863′ te başbakanlığa getirildi. 5 ay bu makamda kaldı. Sonra adliye nazırı, Şûrâ-yı Devlet Reisi oldu, başka görevlerde bulundu. Sultan Aziz’ in Mısır’a gidişinde saltanat naibi bile oldu. 68 yaşında öldü. Zeynep Kâmil Hastanesi’nin bahçesine gömüldü.

  Devrinin başarılı devlet adamlarından ve en zenginlerinden olan Paşa, dürüst, iyiliksever bir kimse olarak tanınmıştır. Eşiyle beraber, millete yüz milyonlarca lira değerinde bağışta bulunmuştur. Üsküdar’daki Zeynep Kâmil Hastanesi, bunlardan biridir. Ayrıca cami, okul, çeşme gibi pek çok hayrat bırakmışlardır. Bayezit’teki saraylarını da millete bağışlamışlardır. Bu saray devrin sanatkâr ve bilginlerinin toplandıkları bir kültür ocağı sayılırdı. Sonradan Edebiyat Fakültesi olan bu bina yakın zamanlarda yanmıştır.

  Kâmil Paşa yazar olarak da ünlüdür. Fenelon’un “Telemaque” ını Türkçe’ye çevirmiştir.