Yusufcuk Böceği Hakkında Bilgi

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 21 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Yusufcuk Böceği Hakkında İlginç Bilgiler


  Yeryüzünde uçan canlılar sadece kuşlar değildir. Birçok böcek türü, kuşlara göre daha üstün uçuş yeteneğine sahiptir. Yusufçuk böceği de üstün uçuş yeteneğine sahip türlerden birisidir. Helikopterlerin tasarımında kullanılan yusufçuk böceğinin sırtında, biri önde diğeri arkada olan iki çift kanat vardır. Ön ve arkadaki kanatların hareketi zıt yönlü çalışan iki kas grubunun hareketi ile sağlanır. Kasların bir ucu gövdede yer alan kaldıraç şeklindeki uzantılara bağlıdır. Bir kas grubu kasılarak öndeki kanat çiftinin yükselmesini sağlarken diğer kas grubu da aynı oranda gevşeyerek arkadaki kanat çiftinin alçalmasını sağlar.

  Helikopter üreten firma, halk arasında yusufçuk olarak bilinen böceğin kanat yapısından ve uçuş mekanizmasından nasıl yararlanmıştır?


  Doğa fotoğrafçısı Gillian Martin (Gilyın Martin) ilk defa bu böceklerin uçuş mekanizmasını inceleyebilmek için iki yıl süren bir çalışma yürütmüştür. Çektiği binlerce fotoğraf, helikopter yapım projesinde görev alan uzmanlarca bilgisayara kaydedilerek incelenmiştir. Uzmanlar ve mühendisler fotoğraflardan yararlanarak bilgisayarda, yusufçuğun havadaki manevralarını gösteren 2000 adet özel çizim gerçekleştirmişlerdir. Tüm bu çalışmalar sonucunda asker ve mühimmat taşımak için özel bir helikopter üretilmiştir.
  Günümüzde bir teknoloji harikası olarak tasarlanan bu helikopterler, yusufçuk böceği gibi aynı yöntemle alçalıp yükselir. Bu nedenle yusufçukların diğer bir adı da helikopter böceğidir.