Zenofobi nedir belirtileri nelerdir

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve webkolik tarafından 1 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Zenofobi Nedir,

  Zenofobi Belirtileri Nelerdir

  Zenofobik nedir? Yabancı insan korkusu anlamında olan zenofobi kavramı yabancıların varlığından rahatsızlık duymak anlamına geliyor. Yabancı insanlara karşı duyulan nefret ya da Bu rahatsızlık hem korkuyu hem de nefreti içeriyor. Bu nefret kimi zaman bir topluluğun içindeki göçmenlere-azınlıklara, bazen de çeşitli kültürel özelliklere karşı olabiliyor.

  Zenofobi kelime anlamı Yunancada yabancı anlamına gelen "xenos" ve "korku" "phobos" sözcüklerinin birleşiminden oluşur.Zenofobi kavramı çoğunlukla kültürel farklılık ve ötekine duyulan öfke gibi kavramlarla birlikte ele alınır.

  Zenofobi hastalığı, dile giren yabancı kelimelere karşı alınan tavırda, kişilerinin aksanlarına yöneltilen alayda veya o kültürün özelliklerine yöneltilen küçümsemede gözlenebilir.

  Mesela sokağa çöp atma davranışını kendi çevresi için daha soft bir anlayışla değerlendiren zenofobik bir birey, bu davranışı yapancı biri için büyük bir nefret aracı kullanabilir.

  İşte bu belirtilerden yola çıkarak Zenofobi için şöyle bir tanım yapılabilir; Herhangi bir destekleyici gerekçe olmaksızın bir ırkın mensuplarına ya da göçmenlere yöneltilen irrasyonel korkular ve bunun sonucu oluşan abartılı korunma davranışlarını ifade eder. Bu kişi zaman akılcı olmayan düşmanca tavırların oluşmasına kaynaklık eder.

  En ünlü Zenofobiklerin başında Hollandalı siyasetçi Geert Wilders gelir.

  Zenofobinin Nedenleri

  Devletlerin etnisiteyi temel alan politikaları ( seçilmiş, kutsal ırk gibi)
  Yabancı yada göçmenlerle ilişkide yaşanmış geçmiş temelli kötü deneyimler.
  Sözkonusu yabancı ya da göçmenlerle ilgili toplumda oluşan dil ve buna bağlı gerçekçi olmayan analizler. (Lakap takmak, aşağılayıcı fıkra yada hikayeler oluşturmak gibi)

  Kültürel farklılığı yorumlamada gerçekçi olmayan tutumlar
  Belirli bir grubun davranışlarını gerçekçi olmayan bir algıyla genelleştirmek.