Zigot Nedir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 14 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Zigot

  Zigot, döllenme sırasında annenin (oosit) ve babadan (sperm) gelen iki eşey hücresinin birleşmesi sonucu oluşan diploit hücresine tutunan sperm ile oluşan yapıya zigot denmektedir. Zigot yumurtayı dölleyen bir sperm sonucunda oluşur. Zigot döllenme esnasında spermatozoitin yumurtayla birleşerek hücre oluşturur ve zigot gelişiminin devamlılığında bölünerek canlı oluşmasını sağlayan bir hücredir. Zigot gelişimi esnasında bölünüp parçalara ayrılarak canlı oluşumunu meydana getirir. Hayvanlarda zigot mitoz bölünmesiyle embriyoyu oluşturur. Diğer canlı türlerinde ise bu dönemlerde mayoz bölünme gerçekleşmektedir.
  Zigotu kısaca tanımlarsak zigot hem annenin hem babanın bünyesinde 50.000 geni barındıran mücizevi bir varlıktır. İnsan neslinde normalde zigot 44xx veya 44xY kromozon yapısında olduğu bilinmektedir. Ana vücudunda yumurtalar fallop tüplerinde döllenme gerçekleştirerek kısa bir süre içerisinde döllenmiş yumurtalar kanallardan geçerek annenin rahmine gelir ve rahim duvarlarına tutunur.
  Döllenen yumurtalar tahminen 24-48 saat içerisinde minik zigotlar çoğalmaya başlar blastosit evresine geçerler. Bu evrede plasenta olarak bilinen minik topçuklar şeklinde hızlı bir şekilde yaklaşık 150 hücreyi oluşturur.
  Zigot nedir: Zigot dişi ve erkek yumurtalarının birleşmesi ve döllenmesiyle oluşan hücre.
  • Döllenmiş yumurta ve döllenme sırasında spermatozoitin yumurtayla birleşmesidir.
  • Haploit kromozomlu erkek ile dişi gametlerinin birleşmesi ve yeni bir canlının oluşması için ilk temeli, diploit kromozomlu hücrenin döllenmiş yumurtasıdır.
  • Yumurta ve sperm hücrelerinin birleşmesiyle meydana gelen zigot çift sarmallı DAN molüküllerini içermektedir.
  • Zigot bitkiler, hayvanlar, insanlar ve bazı protistlerde mitozla bölünüp çok hücreli canlıyı oluşturur.
  • Zigot bölünüp gelişim basamağından diğer basamağa geçmesine kadar olan ilk basamaklara geçerek embriyo oluşturur.
  • Hayvanlarda zigot gelişim aşamasında morula, blastula, gastruladır.
  • Zigot döllenmeden hemen sonra bölünerek çoğalır ve küçük hücrelere bölünerek döl yatağına doğru ilerleyerek 12-16 hücre oluşur ve döl yatağına ulaşır. Bu hücreye morula adı verilir. Morula 2-3 gün dolaştıktan sonra uterus duvarına gömülür. Zigot devri döllenme anından başlayarak 2 hafta boyunca devam eder.
  Zigot döl yatağına yerleştikten sonra üç tabaka halinde oluşur ve dünyaya gelecek bebeğin organları bu tabakalardan meydana gelir.

  Dış tabaka:
  Endoderm sinir sitemi, diş mineleri, saçları, deri, tırnaklar bunları oluşturacak tabakadır.
  Orta tabaka: Mezoderm kemikler, kaslar, böbrekler ve dolaşım sisteminin oluştuğu tabakadır.
  İç tabaka: Ektoderm sindirim sistemi, solunum sitemi ve salgı bezlerini oluşturan tabakadır.

  Zigotun emriyoya ve erginliğe erişmesi:
  Zigot embriyoyu oluşturmak için mitoz bölünmeler geçirmektedir. Zigot yumurtadan oluşacak bebeğin ilk halidir ve ilk iki hafta içerisinde gerçekleşen döllenme süresine sahip olmaktadır. Embriyo ise annenin karnındaki bebeğin 8 haftalık gebelik süresine sahip olmaktadır ve bu süreye embriyonal dönem denmektedir.
  Zigotun emriyoyu annenin döl yatağında oluşturur. Zigot mitoz bölünmeler geçirerek embriyoyu oluşturmaktadır. Zigot mitoz bölünmelerle iki hücreden başlar ve katlamalı olarak dört, sekiz hücre olarak biçimlenip hücreleri çoğaltır